Jedynie prawda jest ciekawa


Napisz kartkę do powstańca - akcja "BohaterOn"

03.08.2016

Każdy, kto zechce podziękować uczestnikom powstania warszawskiego, może to zrobić wysyłając jedną z ponad miliona bezpłatnych kartek. Umożliwia to edukacyjny projekt "BohaterON - włącz historię", którego celem jest uhonorowanie żyjących powstańców. Akcja ruszyła w środę.

"W naszej akcji chcemy skupić się przede wszystkim na ludziach będących wśród nas - bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny poświęcili tak wiele. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę powstania. W ten sposób zamierzamy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu - połączenie słów +bohater+ i +on+" - mówiła na środowej konferencji prasowej Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu BohaterOn.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity, w Muzeum Powstania Warszawskiego, u wolontariuszy podczas sierpniowych koncertów Lata z Radiem.

Udział w akcji pisania do powstańców może wziąć każdy. Na wysłanie pocztówki ma czas do 2 października - rocznicy dnia, gdy przed 72 laty zakończyło się powstanie. Kartkę można wysłać nie podając konkretnego adresata, można ją też skierować do konkretnej osoby. Na stronie internetowej projektu można także znaleźć zdjęcia i krótkie biogramy żyjących powstańców.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przypomniał, że akcja ma już dwuletnią tradycję. Na początku do napisania listów do powstańców zachęcono dzieci przebywające w szpitalach. Powstańcy na przesłane laurki i listy zareagowali ogromnym wzruszeniem, wielu z nich chciało odpowiedzieć autorom, więc w następnym roku zadbano, aby każdy list opatrzony został informacją o nadawcy. Tak nawiązało się kilka korespondencyjnych przyjaźni pomiędzy powstańcami a chorymi dziećmi.

"Zauważyliśmy podobieństwo pomiędzy dziećmi wałczącymi o życie, nierzadko przebywającymi w szpitalach onkologicznych a powstańcami, którzy jako młodzi ludzie walczyli o życie" - mówiła Łesiuk.

Jednym z efektów akcji z ubiegłych lat będzie tegoroczne spotkanie Danuty Szlachetko "Wiry" z dziewczynką, która do niej napisała z Katowic. "Wira", gdy szła do powstania miała zaledwie 15 lat. Na co dzień mieszka w Londynie, Polskę odwiedzi z okazji promocji swojej książki biograficznej "+Wira+ z powstania", która właśnie trafiła do księgarń.

Organizatorem akcji BohaterON są fundacje Sensoria i Rosa.


ak/PAP

[fot. Twitter/BohaterON]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook