Jedynie prawda jest ciekawa


Najszczęśliwszy i najsmutniejszy dzień Włochów

05.01.2014

Najszczęśliwszym dniem ubiegłego roku dla Włochów był 12 lipca, a najsmutniejszym - 11 stycznia. Do takiego wniosku doszli badacze z Mediolanu po przeanalizowaniu 41 milionów komunikatów zamieszczonych na Twitterze.

Duży wpływ na zadowolenie i poczucie szczęścia Włochów miały dominujące w mediach informacje oraz pogoda. 12 lipca, uznany przez nich za najszczęśliwszy, to dzień , w którym włoski rząd zniósł różnice w statusie prawnym między dziećmi urodzonymi w małżeństwach a nieślubnymi.

Również wtedy ogłoszono, że udało się we Włoszech wyleczyć sześcioro ciężko chorych dzieci dzięki ogólnokrajowej zbiórce pieniędzy. Tego dnia też media informowały o wystąpieniu na forum ONZ 16-letniej Pakistanki Malali Yousafzai, aktywistki działającej na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet.

Ponad 80 procent zamieszczonych tego letniego dnia tweetów analitycy uniwersyteccy z Mediolanu uznali za pozytywne. To rekord roku.

Najsmutniejsze były, jak ustalono posługując się wskaźnikiem szczęśliwości, styczeń i luty, co wiąże się z coraz bardziej nerwową atmosferą przed włoskimi wyborami parlamentarnymi. Najbardziej ponurym dniem dla Włochów był 11 stycznia, gdy kraj zmagał się z falą niepogody i chłodu, a przedwyborczy chaos polityczny sięgnął zenitu, gdy okazało się, że wiele mniejszych partii zarejestrowało swoje listy posługując się nazwami dużych ugrupowań.

Falę pełnych szczęścia komunikatów mieszkańcy Italii zamieścili na popularnym portalu po wyborze papieża Franciszka w marcu, lipcowych narodzinach syna księcia Williama i księżnej Kate, wydaniu prawomocnego wyroku skazującego wobec byłego premiera Silvio Berlusconiego za oszustwa podatkowe w sierpniu oraz po podniesieniu wraku statku Costa Concordia we wrześniu.

Bardzo wysokie wskaźniki smutku odnotowano po ustąpieniu Benedykta XVI, w kulminacyjnych dniach kampanii przed wyborami parlamentarnymi oraz po kataklizmach, takich jak powodzie na Sardynii i tajfun na Filipinach.

Obliczono również, że poniedziałek jest dniem największego smutku, a najszczęśliwszym miesiącem - marzec.

ansa/ PAP

[fot.ramonahouse.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook