Jedynie prawda jest ciekawa


Najdziwniejsze muzea

31.03.2012

Włochy są w turystycznej czołówce pod względem najdziwniejszych muzeów. Na liście sporządzonej dla poszukiwaczy osobliwości jest m.in. muzeum korkociągów, butów sportowych, kominiarskich szczotek czy bandytyzmu.

W mieście Imperia w Ligurii zwiedzić można muzeum włoskiej piosenki, a w Mediolanie podziwiać bogate zbiory komiksów z całego świata. 

W Modenie znajduje się muzeum zbieranych od pokoleń naklejek do albumów, wydawanych przez znane na całym świecie wydawnictwo Panini. W Trieście, gdzie często wieje porywisty wiatr bora, osiągający prędkość ponad 100 km na godz., urządzono oczywiście muzeum wiatrów.

Dla wielbicieli włoskiego aktorstwa jest muzeum w Neapolu, dedykowane najsłynniejszym tamtejszym aktorom, w tym uwielbianemu przez Włochów komikowi Toto. 

Sport od nietypowej strony można poznać, wybierając się do Treviso, gdzie w 13 salach prezentowana jest pokaźna kolekcja obuwia sportowego - ponad dwa tysiące par - począwszy od butów noszonych przez sportowców w XIX wieku. 

Niedaleko miasta Macerata w regionie Marche znajduje się muzeum kłusa końskiego. Zgromadzono w nim setki plakatów, obrazów i zdjęć przedstawiających kłusujące konie. 

W muzeum koło Caserty można poznać historię gladiatorów, za to Genua oferuje atrakcję w postaci archiwum historycznego reklamy, a w nim najstarsze, pionierskie plakaty i ulotki. 

I dziewczynki, i dorosłe kobiety masowo odwiedzają muzeum lalek w Varese na północy Włoch, jedno z największych w Europie. Chłopców zaś przyciąga muzeum ołowianych żołnierzyków w Bolonii; kolekcja liczy 12 tysięcy figurek.

W Mediolanie zwiedzający mogą podziwiać imponującą kolekcję maszynek do golenia, a w Barolo, kolebce znakomitego wina, zbiór korkociągów; wtajemniczeni turyści z całej Europy przybywają do mało znanego muzeum mumii w Ferentillo w Terni, a Oristano na Sardynii zaprasza do muzeum czarownic. 

Jednym ze szczególnie popularnych miejsc na tej liście osobliwości jest muzeum rozbojów i bandytyzmu, które mieści się w Latinie w środkowych Włoszech. Przedstawia ono przede wszystkim historię tego zjawiska, rozpowszechnionego w latach 60. XIX wieku. 

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook