Jedynie prawda jest ciekawa


Najcenniejszy na świecie Skarb świętego Januarego wystawiony na pokaz

25.10.2013

Policjanci z karabinami maszynowym wspierani przez śmigłowiec, w kolumnie opancerzonych samochodów i wszystkich sił porządkowych postawionych w stan najwyższego pogotowia, eskortowali w drodze z Neapolu do Rzymu eksponaty z tzw. Skarbu świętego Januarego.

Po raz pierwszy złoto i klejnoty z tych zbiorów, noszących imię patrona Neapolu, opuściły mury tego miasta i trafiły do Rzymu, gdzie będzie można je oglądać w Palazzo Sciarra od 30 października do 16 lutego.

W czwartek zakończyła się operacja transportu bezcennych klejnotów pod specjalnym nadzorem policji i karabinierów. Policyjna kolumna o niespotykanych rozmiarach wywołał ogromną sensację na rzymskich ulicach. Ostatnim i jednocześnie najtrudniejszym etapem operacji był przewóz bezcennych przedmiotów z sejfu w banku w Neapolu, gdzie stale są przechowywane.

We włoskiej stolicy zaprezentowanych będzie jedynie 90 z ponad 21 tysięcy eksponatów. Jest wśród tych skarbów mitra z początku XVIII wieku z pozłacanego srebra. Jej dekorację stanowi 3326 diamentów, 164 rubiny i 198 szmaragdów.

Gromadzony przez wieki skarb uważany jest za największy i najcenniejszy na świecie. Tworzą go przedmioty podarowane przez wiernych i władców jako wyraz czci dla świętego Januarego, który żył na przełomie III i IV wieku.

To jedyna taka na świecie, nigdy nie naruszona, kolekcja dzieł sztuki, relikwiarzy z cennych kruszców i innych przedmiotów sakralnych oraz najszlachetniejszych kamieni. Jej wartość jest wyższa niż klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej, czy skarbca carów. Potwierdziły to zakończone w 2010 roku trzyletnie ekspertyzy. Według sporządzonego przez specjalistów raportu, nic nie może równać się z tym skarbem niemożliwym wręcz do oszacowania.

To wyjątkowe wydarzenie artystyczne i historyczne - tak o rzymskiej wystawie "Skarby Neapolu. Arcydzieła Muzeum Świętego Januarego" mówią eksperci.

Oficjalnie skarb jako całość istnieje od 1527 roku. Wtedy to umęczony przez zarazę i francuskie oraz hiszpańskie wojska Neapol postanowił poprosić swego patrona San Gennaro (św. Januarego) o pomoc. Utworzono kaplicę wotywną do składania w niej darów. Wkrótce się zapełniła i dlatego koło miejscowej katedry zbudowano nową, jeszcze większą, by pomieściła wszystkie wota.

W kolejnych wiekach skarbowi nigdy nie zagroziły żadne wojny, okupacje, częste zmiany dynastii. Przetrwał w nienaruszonym stanie przez nikogo nie złupiony. Próbowali ją ukraść jedynie bohaterowie komediowego filmu "Operacja San Gennaro" z 1966 roku, w reżyserii Dino Risiego. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook