Jedynie prawda jest ciekawa


Nadmorskie zwyczaje

03.01.2018
morsy
Nadmorskie zwyczaje

Około stu "morsów" przywitało w poniedziałek w Gdańsku-Jelitkowie nadejście Nowego Roku kąpielą w morzu. Była to 43. tradycyjna kąpiel noworoczna. Kilkudziesięciu uczestników kąpieli miało tradycyjny tzw. "chrzest morsa".

Noworoczna kąpiel "morsów" w Gdańsku Jelitkowie 2018 odbyła się pod hasłem: "samo zdrowie nad morzem!"  

Prezes Gdańskiego Klubu Morsów, Aleksander Cierpicki powiedział PAP, że z każdym rokiem wzrasta liczba amatorów zimnych kąpieli. "Świadczy o tym chociażby liczba osób, które miały w poniedziałek tradycyjny chrzest +morsa+" - dodał. "Była to prawie połowa uczestników poniedziałkowej kąpieli" - dodał. Powiedział, że w poniedziałek temperatura powietrza wynosiła ok. 9 st. C. a wody, ok. 3 st. C. 

Cierpicki poinformował, że podczas noworocznej kąpieli tytuł "super morsa" otrzymał 81 letni Józef Kosiński, który rozpoczął w poniedziałek już 32 sezon kąpieli morskich. 

 Zgodnie ze zwyczajem, część "morsów" weszła do wody w przebraniach karnawałowych. Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie wygrała pani, która przebrała się za Indiankę. 

Poinformował, że istniejący od 1975 r. Gdański Klub Morsów jest najstarszym w Polsce. Zrzesza ponad 300 osób. 

Około 50 "morsów" przywitało w południe Nowy Rok też w Gdyni. 

 Sezon kąpieli "morsy" rozpoczynają w październiku a kończą na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne kąpiele odbywają się w każdą sobotę, niedzielę i święto o 11 na plaży w Gdańsku Jelitkowie na wysokości pętli tramwajowej.  

Doświadczeni amatorzy zimnych kąpieli przekonują, że przed wejściem do wody trzeba dobrze się rozgrzać; zazwyczaj jest to przebiegnięcie ok. 1 km i intensywna gimnastyka w ubraniu na plaży. Czas pobytu w wodzie wynosi od ok. 15 sekund do nawet 3 minut. Zazwyczaj do wody wchodzi się 2-3 razy. "Takie kąpiele odstresowują i uodparniają na choroby" - argumentują. 

W każdą niedzielę w sezonie kilkudziesięcioosobowa grupa miłośników zimowych kąpieli ochoczo wskakuje do morza na gdyńskim bulwarze. W środę natomiast w sopockiej marinie na głęboką wodę skaczą zaawansowane "morsy". 

W kulturze morsowania istotne jest rozgrzanie ciała, zarówno przed, jak i po kąpieli. Dlatego wielu "morsów" łączy zimowe kąpiele z sesjami saunowymi. Naprzeciw tej potrzebie wyszedł Saunspot na plaży w Sopocie. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie z dobrodziejstw saunowania można skorzystać bezpośrednio na plaży! Jest to świetne rozwiązanie dla trójmiejskich morsów, którzy po mroźnej kąpieli mogą oddać się relaksowi w zaciszu fińskiej sauny, by potem ponownie schłodzić się w wodach Bałtyku.

Oficjalne otwarcie sauny na plaży miało miejsce 21 grudnia zeszłego roku o godz. 8:00. Wyczyny sopockich śmiałków zarejestrowały kamery jednej z komercyjnych telewizji.


PAP/MP

Warto poczytać

 1. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

 2. kawaleria12072018 12.07.2018

  Wspaniałe wydarzenie o historycznych korzeniach. Na Hrubieszowie IV Święto Strzelca Konnego

  Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 13 do 15 lipca 2018 r. odbędzie się IV Święto Strzelca Konnego.

 3. 1270orzelwblocie 11.07.2018

  To wideo znowu podbija internet. Polak ratuje orła tonącego w błocie

  Mamy sezon ogórkowy, więc cała Polska żyje ogromnym pytonem grasującym pod Warszawą. Także za granicą dziennikarze szukają tematów, które zainteresują ich odbiorców. Brytyjskie media odkryły historię polskiego fotografa, który uratował orła tonącego w błocie

 4. guns-n-roses-10072018 10.07.2018

  Kolejny zespół muzyczny komentuje sytuację w Polsce? Tak twierdzą lewicowo-liberalne media. A jaka jest prawda?

  Nie milkną jeszcze echa od wystąpienia Micka Jaggera i jego odpowiedzi na list Wałęsy, a opozycja doszukała się kolejnego zespołu muzycznego, który komentuje sytuację polityczną w Polsce. No właśnie, czy na pewno o to im chodziło?

 5. Mick-Jagger-9072018 09.07.2018

  Wałęsa nie będzie zadowolony z tej odpowiedzi Micka Jaggera "Jestem za stary by być sędzią"

  Podczas niedzielnego koncertu The Rolling Stones lider tego zespołu postanowił opowiedzieć Lechowi Wałęsie na jego list. Były prezydent jednak nie może być zadowolony z odpowiedzi muzyka

 6. debski04072018 04.07.2018

  Rafał Dębski: "Najwybitniejszą dynastią byli Piastowie"

  Opisywał kosmiczne wojaże jak i XIX wieczne, mroczne historie.

 7. gdynia19062018 01.07.2018

  Letnie kina plenerowe w Trójmieście. Na plaży, na molo i dachu teatru

  W repertuarze zarówno lekkie komedie, jak i filmy nagradzane na prestiżowych festiwalach.

 8. verva-street-racing-21062018 21.06.2018

  Wielki wyścig z motywem patriotycznym

  Dokładnie 8 września rozpocznie się 9 edycja VERVA Street Racing w Krakowie. Tegoroczna impreza odbędzie się pod nazwą „100 lat motoryzacji”w ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook