Jedynie prawda jest ciekawa


Nadmorskie zwyczaje

03.01.2018
morsy
Nadmorskie zwyczaje

Około stu "morsów" przywitało w poniedziałek w Gdańsku-Jelitkowie nadejście Nowego Roku kąpielą w morzu. Była to 43. tradycyjna kąpiel noworoczna. Kilkudziesięciu uczestników kąpieli miało tradycyjny tzw. "chrzest morsa".

Noworoczna kąpiel "morsów" w Gdańsku Jelitkowie 2018 odbyła się pod hasłem: "samo zdrowie nad morzem!"  

Prezes Gdańskiego Klubu Morsów, Aleksander Cierpicki powiedział PAP, że z każdym rokiem wzrasta liczba amatorów zimnych kąpieli. "Świadczy o tym chociażby liczba osób, które miały w poniedziałek tradycyjny chrzest +morsa+" - dodał. "Była to prawie połowa uczestników poniedziałkowej kąpieli" - dodał. Powiedział, że w poniedziałek temperatura powietrza wynosiła ok. 9 st. C. a wody, ok. 3 st. C. 

Cierpicki poinformował, że podczas noworocznej kąpieli tytuł "super morsa" otrzymał 81 letni Józef Kosiński, który rozpoczął w poniedziałek już 32 sezon kąpieli morskich. 

 Zgodnie ze zwyczajem, część "morsów" weszła do wody w przebraniach karnawałowych. Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie wygrała pani, która przebrała się za Indiankę. 

Poinformował, że istniejący od 1975 r. Gdański Klub Morsów jest najstarszym w Polsce. Zrzesza ponad 300 osób. 

Około 50 "morsów" przywitało w południe Nowy Rok też w Gdyni. 

 Sezon kąpieli "morsy" rozpoczynają w październiku a kończą na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne kąpiele odbywają się w każdą sobotę, niedzielę i święto o 11 na plaży w Gdańsku Jelitkowie na wysokości pętli tramwajowej.  

Doświadczeni amatorzy zimnych kąpieli przekonują, że przed wejściem do wody trzeba dobrze się rozgrzać; zazwyczaj jest to przebiegnięcie ok. 1 km i intensywna gimnastyka w ubraniu na plaży. Czas pobytu w wodzie wynosi od ok. 15 sekund do nawet 3 minut. Zazwyczaj do wody wchodzi się 2-3 razy. "Takie kąpiele odstresowują i uodparniają na choroby" - argumentują. 

W każdą niedzielę w sezonie kilkudziesięcioosobowa grupa miłośników zimowych kąpieli ochoczo wskakuje do morza na gdyńskim bulwarze. W środę natomiast w sopockiej marinie na głęboką wodę skaczą zaawansowane "morsy". 

W kulturze morsowania istotne jest rozgrzanie ciała, zarówno przed, jak i po kąpieli. Dlatego wielu "morsów" łączy zimowe kąpiele z sesjami saunowymi. Naprzeciw tej potrzebie wyszedł Saunspot na plaży w Sopocie. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie z dobrodziejstw saunowania można skorzystać bezpośrednio na plaży! Jest to świetne rozwiązanie dla trójmiejskich morsów, którzy po mroźnej kąpieli mogą oddać się relaksowi w zaciszu fińskiej sauny, by potem ponownie schłodzić się w wodach Bałtyku.

Oficjalne otwarcie sauny na plaży miało miejsce 21 grudnia zeszłego roku o godz. 8:00. Wyczyny sopockich śmiałków zarejestrowały kamery jednej z komercyjnych telewizji.


PAP/MP

Warto poczytać

 1. pieczka18012018 18.01.2018

  Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

  Franciszek Pieczka dziś, 18 stycznia, obchodzi 90 urodziny. Wspaniały aktor teatralny i filmowy, Kawaler Orderu Orła Białego podkreśla, że nadal nie zamierza kończyć swojej – pełnej wybitnych epizodów – kariery.

 2. doda17012018 17.01.2018

  „Syn Królowej Śniegu”. Gwiazdy na uroczystej premierze filmu

  Za nami uroczysta premiera „Syna Królowej Śniegu”, filmu Roberta Wichrowskiego.

 3. dolores15012018 15.01.2018

  Dolores O'Riordan nie żyje. Wokalistka The Cranberries miała 46 lat

  Dolores O'Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie - podała agentka artystki.

 4. fundacja-stefczyka-nagrody 15.01.2018

  Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

  Wręczenie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

 5. teatr-nowy 04.01.2018

  Premiera spektaklu "Ślubu nie będzie" w Teatrze Nowym w Łodzi

  Pierwszą w tym roku premierę przygotował Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W piątek widzowie zobaczą komedię muzyczną "Ślubu nie będzie" autorstwa brytyjskiego duetu - Ray Cooney i John Chapman. Spektakl wyreżyserował Paweł Pitera.

 6. benedictum02012018 02.01.2018

  Powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej"

  - Szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej" opowiadający o działalności w Górach Świętokrzyskich zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, powstanie w gminach Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów. Inicjatywa wsparta funduszami UE, ma być sfinalizowana do 2021 r.

 7. 1270vodka 30.12.2017

  Alkohol wchodzi w niebezpieczne interakcje z większością leków

  Spożywany często w Sylwestra w nadmiarze alkohol wchodzi w niebezpieczne interakcje z większością leków - przestrzega gastroenterolog i internista Rajmund Gołdys z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook