Jedynie prawda jest ciekawa


Nadmorskie zwyczaje

03.01.2018
morsy
Nadmorskie zwyczaje

Około stu "morsów" przywitało w poniedziałek w Gdańsku-Jelitkowie nadejście Nowego Roku kąpielą w morzu. Była to 43. tradycyjna kąpiel noworoczna. Kilkudziesięciu uczestników kąpieli miało tradycyjny tzw. "chrzest morsa".

Noworoczna kąpiel "morsów" w Gdańsku Jelitkowie 2018 odbyła się pod hasłem: "samo zdrowie nad morzem!"  

Prezes Gdańskiego Klubu Morsów, Aleksander Cierpicki powiedział PAP, że z każdym rokiem wzrasta liczba amatorów zimnych kąpieli. "Świadczy o tym chociażby liczba osób, które miały w poniedziałek tradycyjny chrzest +morsa+" - dodał. "Była to prawie połowa uczestników poniedziałkowej kąpieli" - dodał. Powiedział, że w poniedziałek temperatura powietrza wynosiła ok. 9 st. C. a wody, ok. 3 st. C. 

Cierpicki poinformował, że podczas noworocznej kąpieli tytuł "super morsa" otrzymał 81 letni Józef Kosiński, który rozpoczął w poniedziałek już 32 sezon kąpieli morskich. 

 Zgodnie ze zwyczajem, część "morsów" weszła do wody w przebraniach karnawałowych. Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie wygrała pani, która przebrała się za Indiankę. 

Poinformował, że istniejący od 1975 r. Gdański Klub Morsów jest najstarszym w Polsce. Zrzesza ponad 300 osób. 

Około 50 "morsów" przywitało w południe Nowy Rok też w Gdyni. 

 Sezon kąpieli "morsy" rozpoczynają w październiku a kończą na przełomie kwietnia i maja. Oficjalne kąpiele odbywają się w każdą sobotę, niedzielę i święto o 11 na plaży w Gdańsku Jelitkowie na wysokości pętli tramwajowej.  

Doświadczeni amatorzy zimnych kąpieli przekonują, że przed wejściem do wody trzeba dobrze się rozgrzać; zazwyczaj jest to przebiegnięcie ok. 1 km i intensywna gimnastyka w ubraniu na plaży. Czas pobytu w wodzie wynosi od ok. 15 sekund do nawet 3 minut. Zazwyczaj do wody wchodzi się 2-3 razy. "Takie kąpiele odstresowują i uodparniają na choroby" - argumentują. 

W każdą niedzielę w sezonie kilkudziesięcioosobowa grupa miłośników zimowych kąpieli ochoczo wskakuje do morza na gdyńskim bulwarze. W środę natomiast w sopockiej marinie na głęboką wodę skaczą zaawansowane "morsy". 

W kulturze morsowania istotne jest rozgrzanie ciała, zarówno przed, jak i po kąpieli. Dlatego wielu "morsów" łączy zimowe kąpiele z sesjami saunowymi. Naprzeciw tej potrzebie wyszedł Saunspot na plaży w Sopocie. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie z dobrodziejstw saunowania można skorzystać bezpośrednio na plaży! Jest to świetne rozwiązanie dla trójmiejskich morsów, którzy po mroźnej kąpieli mogą oddać się relaksowi w zaciszu fińskiej sauny, by potem ponownie schłodzić się w wodach Bałtyku.

Oficjalne otwarcie sauny na plaży miało miejsce 21 grudnia zeszłego roku o godz. 8:00. Wyczyny sopockich śmiałków zarejestrowały kamery jednej z komercyjnych telewizji.


PAP/MP

Warto poczytać

 1. japoniachor20042018 20.04.2018

  Niezwykły popis chóru w japońskiej telewizji. Ależ piękny prezent dla Polaków!

  Choć polska fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni jest niebagatelna, to z pewnością ustępuje ogromnej popularności niektórych elementów polskiej kultury wśród Japończyków.

 2. najstarszy-czlowiek-swiata 20.04.2018

  Zmarł najstarszy człowiek świata

  W wieku 121 lat zmarł uważany za najstarszego człowieka na świecie Chilijczyk Celino Villanueva Jaramillo.

 3. powstanie-w-warszawskim-getcie 19.04.2018

  Koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie

  "Gram szczęścia" - to tytuł koncertu zorganizowanego w Instytucie Polskim w Rzymie, którym w środę zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Włoscy artyści przedstawili muzykę i pieśni Żydów ze świata.

 4. nagroda-kisiela 17.04.2018

  Jarosław Kaczyński i Jadwiga Emilewicz wśród laureatów Nagrody Kisiela 2017

  Prezesa PiS wyróżniono za "konsekwencję i niezłomność", a minister przedsiębiorczości i technologii za "pracowitość i przedsiębiorczość w polityce" - poinformował tygodnik "Wprost".

 5. lutoslawskiego 16.04.2018

  Apel polityczny w Studiu Koncertowym Polskiego Radia!

  “Kiedy prawo jest złe i zmuszony jesteś zaprotestować, stanąć po stronie protestu, czekając na początek dnia”

 6. wychowanieprzezsport 06.04.2018

  "BiegamBoLubię" - 100 lokalizacji na 100-lecie niepodległości

  Fundacja Wychowanie przez Sport, organizator akcji "BiegamBoLubię" rozszerzyła do 100 lokalizacji zajęcia biegowe dla amatorów pod okiem m.in. byłych reprezentantów Polski w lekkoatletyce i trenerów (także kadry narodowej).

 7. rodlo 03.04.2018

  Prawdy Polaków spod Znaku Rodła ciągle aktualne

  Do największej sali widowiskowej w Berlinie, Teatru Ludowego, przybyło 6 marca 1938 r. ponad pięć tysięcy osób. Wszyscy mówili po polsku. Byli to delegaci na I Kongres Polaków w Niemczech.

 8. Mszakiwiki 03.04.2018

  Niezwykłe odkrycie pod Kielcami. Rzuca światło na powstawanie roślin na Ziemi

  Pozostałości najstarszych znanych roślin, które opanowały ląd, znaleziono w południowej części Gór Świętokrzyskich. Znalezisko ma ok. 440-450 mln lat i stanowi paleontologiczny dowód, że rośliny lądowe ewoluowały z form przypominających mszaki

22.04
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook