Jedynie prawda jest ciekawa


Na Harvardzie wręczono Antynoble

21.09.2012

Na Uniwersytecie Harvarda wręczono w czwartek wieczorem Antynoble, nagrody za najbardziej dziwaczne i śmieszne odkrycia naukowe. W tym roku uhonorowano naukowców m.in. za zagłuszacz przemówień, badania nad zmniejszaniem wieży Eiffla i rozlewaniem kawy.

Ig Noble przyznaje co roku redakcja magazynu "Roczniki Badań Nieprawdopodobnych". Tak jak w poprzednich latach nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nobli.         

W tym roku po odbiór wyróżnień przyjechała zdecydowana większość nagrodzonych.         

W dziedzinie akustyki wyróżniono dwóch Japończyków. Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada zbudowali "zagłuszacz mowy". To osobliwe urządzenie, które wygląda jak policyjny radar do mierzenia prędkości, potrafi zniechęcić i uciszyć nawet najbardziej wytrwałego mówcę.        

Urządzenie to działa na zasadzie echa. Wystarczy skierować je w kierunku mówcy. Wyłapuje głos przemawiającego i odsyła go z powrotem do niego. Mówca słyszy więc własne słowa i zaczyna tracić rezon, gubi wątek, jąka się. W końcu, zdeprymowany, milknie.           

"Jestem szczęśliwy, że zdobyłem Ig Nobla. Spełniły się moje marzenia!" - powiedział Kazutaka Kurihara.       

Troje naukowców z Holandii - Anita Eerland, Rolf Zwaan i Tulio Guadalupe - zostało uhonorowanych Antynoblem za badania, z których wynika pod wszelkie wątpliwości, że wieża Eiffla wyda się mniejsza, gdy przechylimy się w lewą stronę.         

Czworo amerykańskich neurobiologów - Craiga Bennetta, Abigail Baird, Michaela Millera i George'a Wolforda - nagrodzono za odkrycie w specjalnym urządzeniu aktywności mózgu martwej ryby.          

"Literackiego" Ig Nobla otrzymała rządowa amerykańska agencja kontroli GAO za raport, który oceniał raport oceniający inne raporty.          

Rusłana Kreczetnikova i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara uhonorowano za badania nad dynamiką płynów, a dokładnie nad tym, jak nieść kawę by jej nie rozlać. Obaj naukowcy podkreślili, że ważne czynniki w tej kwestii to: sposób chodzenia, rozmiar naczynia, skupienie niosącego i sygnały z otoczenia. Po przeprowadzeniu wielu eksperymentów laureaci radzą, by z kubkiem iść jak najwolniej, spoglądać na kawę a nie pod nogi. 

PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook