Jedynie prawda jest ciekawa


Na co chorują gangsterzy?

22.01.2012

Depresja gangstera" to nie tylko tytuł filmu z Robertem De Niro w roli załamanego mafiosa, ale także - jak ironizują włoskie media - nowa jednostka chorobowa. Dwóch aresztowanych w Kalabrii lekarzy pomagało mafiosom wyjść z więzienia diagnozując u nich depresję.

Proceder ten ujawnił "nawrócony", czyli współpracujący z wymiarem sprawiedliwości, kalabryjski mafioso Savatore Lovato. W złożonych zeznaniach opowiedział, że osadzeni w więzieniu lub skazani właśnie bossowie tamtejszych gangów 'ndranghety, zabiegali przez swoich adwokatów u lekarzy o jedną tylko diagnozę: depresję.

To jedyna choroba, której zwykłe badania czy prześwietlenie nie mogą definitywnie wykluczyć. Ponadto jest to choroba, w której niezwykle ważna jest obecność bliskich osób. Lekarstwem były więc nie tylko przepisywane im preparaty, których nigdy nie brali, ale przede wszystkim wolność lub przynajmniej areszt domowy. Przebywając w nim szefowie gangów mogli spokojnie kontrolować swoje terytorium i kontynuować przestępczą działalność.

Właśnie depresja stała się w ostatnich latach najczęstszą "chorobą" bossów mafii z Kalabrii, którzy dzięki jej zdiagnozowaniu opuszczali więzienne mury lub za nie w ogóle nie trafiali.

Okazało się, że miejscem, które udzielało im pomocy była klinika w Cosenzy. To tam dwóch aresztowanych właśnie lekarzy pomagało mafiosom, którzy chcieli wyjść na wolność dzięki takiej właśnie diagnozie. Za sprawą podsłuchów założonych przez karabinierów w gabinetach lekarzy ustalono, że dokładnie instruowali oni adwokatów mafiosów, lub ich samych , jak mają się zachować by trafić na dalsze badania z podejrzeniem depresji.  

Z porad tych skorzystał między innymi potężny boss Giuseppe Pelle, który poinstruowany przez współpracujących z nim lekarzy, w lutym 2010 roku kazał wezwać do siebie pogotowie z powodu ataku paniki i próby samobójczej. Lekarze z pogotowia skierowali go z podejrzeniem depresji  na dalsze badania , które wykazały "psychozę depresyjną i stany lękowe, skłonności do izolacji, brak zainteresowania codzienną aktywnością życiową, apatię, uporczywą bezsenność".

Obszerna dokumentacja na temat jego "przypadku" pozwoliła mu uniknąć kary więzienia orzeczonej w rezultacie procesu w sprawie  przeniknięcia kalabryjskiej mafii na północ Włoch, do Mediolanu.

Prokuratura do walki z mafią dysponuje zaś dowodami, że tenże Giuseppe Pelle czas leczenia rzekomej depresji poświęcił na przejęcie kontroli nad gangiem działającym w rejonie miejscowości San Luca i
aktywnym również w innych rejonach Włoch.
PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook