Jedynie prawda jest ciekawa


Można już jeść kanapki w centrum Rzymu

09.10.2012

Protesty turystów przybywających do Rzymu odniosły skutek. Władze włoskiej stolicy po sprzeciwie wobec zakazowi jedzenia prowiantu na ulicach złagodziły stanowisko i tłumaczą, że nie znaczy to, że nie można zjeść kanapki na ulicy. Nie wolno śmiecić - wyjaśnia burmistrz.

1 października w Wiecznym Mieście weszło w życie rozporządzenie, które przewiduje, że kara do 500 euro grozi każdemu, kto w centrum będzie jeść prowiant, przysiadając na przykład na stopniach zabytków.

Rozporządzenie podpisane przez burmistrza Gianniego Alemanno zakazało wszelkich zachowań, które można zakwalifikować jako "biwakowanie". Pod takim pojęciem kryje się zarówno spanie na ławce, jak i jedzenie prowiantu przez odpoczywających turystów. 

Decyzja ta - wyjaśniono - ma na celu "zagwarantowanie ochrony terenów o szczególnej wartości historycznej, artystycznej, architektonicznej i kulturowej w centrum Rzymu". 

Największe niezadowolenie wyraziła rzymska młodzież, która urządziła protestacyjne pikniki m.in. na schodach Kapitolu, a więc prawie tuż pod oknem gabinetu burmistrza. Młodzi ludzie wbrew zakazowi jedli na słynnych marmurowych schodach ogromne kanapki i pizze. Niektórzy uczestnicy happeningów, zorganizowanych w kilku punktach miasta, otrzymali od straży miejskiej najniższe przewidziane rozporządzeniem kary wysokości 50 euro. Mimo to zapowiedzieli, że do skutku będą walczyć z przepisami, które uważają za absurdalne. 

W poniedziałek wieczorem, a więc tydzień po wejściu rozporządzenia w życie, rzymski burmistrz pojawił się przy Schodach Hiszpańskich z torbą na śmieci i wśród siedzących na nich ludzi zaczął sprzątać pozostawione odpadki, butelki i puszki. Następnie, odnosząc się do polemiki wokół najnowszych przepisów, wyjaśnił: "To nie jest zakaz jedzenia kanapek, ale zakaz śmiecenia i degradacji miasta".

"Strażnicy miejscy nigdy nie zakłócą spokoju komuś, kto ma kanapkę w ręku albo coś pije, bo to nie miałoby sensu" - zapewnił Alemanno, który twierdzi, że przepisy zostały źle zrozumiane, zwłaszcza przez jego przeciwników. Podkreślił, że funkcjonariusze straży miejskiej mają jedynie pilnować, aby nie pozostawiano nigdzie śmieci po jedzeniu. 

"Na Placu Hiszpańskim i Schodach znalazłem wszelkiego rodzaju odpadki" - oświadczył Alemanno w rozpowszechnionym w internecie przesłaniu po wizytacji w centrum. Po czym zwrócił się do rzymian: "Jeśli w Wiedniu, Paryżu czy Tokio spróbujecie zachowywać się tak, jak niestety ludzie zachowują się przy zabytkach w naszym mieście, policja zareaguje bardzo ostro. Kary są znacznie wyższe niż u nas".

Zapewnienia burmistrza oznaczają, że rzymianie oraz turyści - zwłaszcza oni, nieświadomi całej toczącej się dyskusji - będą mogli w dalszym ciągu przysiąść na ławce i zjeść kanapkę lub kawałek pizzy na ulicy. Lepiej jednak nie siadać na schodach zabytków i nie rozkładać kosza piknikowego na przykład tuż przy Koloseum.

PAP/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook