Jedynie prawda jest ciekawa


Mowa kwiatów

18.06.2014

Kwiaty niewątpliwie są jednym z najpiękniejszych akcentów naszego życia. Kaskada barw, kształtów i zapachów niemal definiuje nasze jestestwo. Nic dziwnego, iż za ich pośrednictwem ludzie przekazują sobie emocje, pragnienia i nadzieje.

Nietuzinkowa mowa kwiatów stała się mocnym akcentem życia towarzyskiego, zwłaszcza za czasów wiktoriańskich. Nie do końca wiadomo, czy powodem tego faktu była sama królowa Wiktoria i jej małżeństwo zawarte z miłości, czy też rozczarowanie z jakim spotkała się w trakcie jego trwania. To za jej panowania pojawili się strażnicy moralności, którzy negowali wszelkie romantyczne słowa dostrzegając w nich tylko fizjologiczną potrzebę zdobycia kobiety. Kwiaty wówczas stały się specyficznym sposobem komunikacji w stosunkach damsko-męskich, zyskując znaczenie informacyjne o zamiarach potencjalnego adoratora.

Tym samym poprzez konkretne bukiety, ich kolorystykę informowano o zamiarach, uczuciach miłości, przyjaźni i szacunku. Niestety, były one również wiadomością związaną z rozstaniem, tęsknotą czy zazdrością.

Taki bukiet porównywano do romantycznego wiersza. odzwierciedlającego emocje, z jakimi zmagał się zakochany adorator. Jednocześnie, bardzo popularne stało się drukowanie informatorów dokładnie opisujących symbolikę konkretnych kwiatów i ziół, ilości czy kolorów w bukiecie.

I pomimo, iż XIX wiek mamy daleko za sobą, mowa kwiatów nadal pozostaje aktualna. Może dziś nie uprawia się jej z takim rozmachem jak przed laty, jednak każdy doskonale odczytuje symbolikę czerwonej róży, czy jesiennych chryzantem.

- Wybieram niebanalne bukiety i kwiaty. Preferuję te z pola i domowych ogrodów, naturalne. I bardzo lubię je wręczać żonie, nawet bez okazji - opowiada Rafał z Trójmiasta. Korzystając z tajemnej magii roślin możemy w nietuzinkowy sposób odsłonić nasze zamiary wobec wybranej osoby.

I tak, czerwona róża jest niewątpliwym symbolem namiętności i miłości. Różowa, oznacza szczęście i zachwyt. Biała, to czystość i dyskrecja, a herbaciana oznacza szczerość i skromność.

Stokrotka jest symbolem niewinności i nadziei. Gardenia, to sekretna miłość. Kamelia, wdzięczność i perfekcja. Tuberoza oznacza zakazane przyjemności. Hibiskus, delikatne piękno. Z kolei jaśmin zwiastuje słodką miłość a fiołek wierność i zaufanie. Kwiat imbiru, to  duma i siła.

Jednocześnie, komponując bukiety, zawsze należy mieć na uwadze kolor przewodzący. Ten w kolorze niebieskim będzie symbolem wierności partnera po wszystkie czasy. Białe kwiaty oznaczają niewinność i szlachetne zamiary. Czerwień, jako nieodzowny kolor miłości, będzie mówił o wielkiej miłości i pożądaniu. Różowe kwiaty zwiastują przyjaźń i sympatię. Żółte bukiety niosą smutne przesłanie, bowiem symbolizują zazdrość, wściekłość i zawiść. Podobnie ma się rzecz z fioletowymi, które wiąże się ze smutkiem i żalem.

Kolejnym przesłaniem jest ilość kwiatów w bukiecie. Jeden to absolutne przesłanie, iż dla niego liczysz się tylko ty. Dwa, iż należycie do siebie, a trzy, że cie kocha. Jednocześnie, należy pamiętać o pewnym przesądzie, by zawsze wręczać nieparzystą liczbę kwiatów, ponieważ parzysta przynosi nieszczęście.

Kwiaty urzekają nas swoim pięknem. Barwią nasz świat, bez względu na znaczenie. Jeśli jednak możemy skorzystać z ich symboliki, zróbmy to. Dziś świat słynie z pustego słowotoku a tak osobisty akcent, z konkretnym przesłaniem, być może wyrazi znacznie więcej. Ta intymność przekazywanej wiadomości z pewnością zyska uznanie odbiorcy.

Andżelika Przybek

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook