Jedynie prawda jest ciekawa


Motocykliści na szlaku pamięci

20.07.2012

1 września rozpocznie się XII Międzynarodowy Rajd Katyński. Motocykliści odwiedzą polskie miejsca pamięci na Białorusi i Ukrainie i lotnisko Siewiernyj pod Smoleńskiem.

Motocykliści zbiorą się o godz. 9:00, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Celem pierwszego etapu będzie Hajnówka. Tam, w kościele pod wezwaniem Cyryla i Metodego, odbędzie się poświęcenie płaskorzeźby Inki - Danusi Siedzikówny, łączniczki- sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK mjr. Łupaszki, zamordowanej przez komunistów. Ufundowali ją polscy motocykliści z pieniędzy zebranych na Jasnogórskich zlotach motocyklowych.
- Postać tej dziewczyny zasługuje na najwyższy szacunek, straszliwie torturowana, nikogo nie wydała. Jest to ważne zwłaszcza dziś kiedy wśród tzw. „elit”, jest tak wielu komunistycznych kapusiów - podkreślają organizatorzy.
 
Następnie rajd wyruszy do do Wilna. Na Wileńszczyźnie odwiedzi m.in: Podbrodzie, Rudominę, Czarny Bor, Ponary, Rossę.  W Ponarach, tam gdzie litewscy ochotnicy, pod komendą niemiecką, wymordowali ok. 25 tys. polskiej inteligencji i młodzieży Wilna, odbędzie się I Motocyklowy Zlot Ponarski.
4 września, motocykliści wjadą na Białoruś i przez Oszmianę, Lidę, Wołkowysk, dotrą do Zaosia. Tam w posiadłości Mickiewiczów, gdzie urodził się autor "Pana Tadeusza", planowany jest wieczór poezji.
Na Ukrainie głównym celem Rajdu Katyńskiego będą Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie-Piatichatkach, w Kijowie-Bykowni i czekający dopiero na ekshumację w Mińsku-Kuropatach. Najważniejszym  miejscem będzie jednak lotnisko smoleńskie, miejsce katastrofy polskiego Tupolewa z prezydentem i całą polską delegacją zmierzającą na uroczystości katyńskie na pokładzie. We wszystkich tych miejscach zostaną odprawione Msze Św.

- Każda z wymienionych wyżej miejscowości przez które jedziemy, to kawał polskiej historii. Wszędzie spotkania, spotkania z Polakami, spotkania z dziećmi w sierocińcach - podkreślają organizatorzy rajdu.

Rajd zakończy się 22 września w Warszawie na Placu Piłsdudskiego. Jak informują organizatorzy dla chętnych są jeszcze wolne miejsca. Zgłaszać można się pod numer telefonu: 506 284 816.

Podczas tegorocznego Rajdu Katyńskiego zorganizowane z6staną również dwa zloty motocyklowe: 3 września w Ponarach pod Wilnem, a w dniach 16 – 20 września w Hucie Pieniackiej.

ansa

[fot. pap/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook