Jedynie prawda jest ciekawa


Mors to ma zdrowie!

01.01.2012

Ponad 120 "morsów" przywitało w niedzielę w Gdańsku-Jelitkowie nadejście nowego roku kąpielą w morzu. Była to już 37. kąpiel noworoczna "morsów". Ich niedzielny wyczyn obserwowało ponad tysiąc osób. Prezes Gdańskiego Klubu Morsów Lech Szymaniuk powiedział PAP, że "były bardzo korzystne warunki do kąpieli, bo woda i powietrze miały podobną temperaturę, ok. 2 st. C.".

Tytuł "Supermorsa" otrzymał w tym roku prawie 80-letni Zygmunt Makowicz za "długoletnie i regularne kąpiele oraz doprowadzenie swego organizmu dzięki temu do dobrego zdrowia i kondycji".

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, część "morsów" weszła do wody w przebraniach karnawałowych.Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie wygrali: Wiesław Płonowski (przebrał się za króla, miał tron oraz częstował grzańcem i chlebem ze smalcem), Jerzy Janeczko (przebrał się za pielęgniarkę) i Halina Burzyńska (przebrała się za Cygankę).

Kąpiącym się przygrywała orkiestra dęta.

Szymaniuk poinformował, że istniejący od 1975 r. Gdański Klub Morsów jest najstarszym w Polsce. Zrzesza ponad 320 osób, najmłodszym członkiem jest 9-letnia dziewczynka, najstarszym - 83-latka. Kobiety stanowią ok. 25 proc. członków klubu. Prezes z dumą zaznaczył, że gdański klub jako jedyny w Polsce ma własną szatnię na plaży w Jelitkowie. W Polsce działa ponad 60 klubów "morsów".

"Morsy" kąpią się w morzu od października do kwietnia co najmniej dwa razy w tygodniu, choć - jak zapewnił Szymaniuk - są i takie osoby, które moczą się w zimnej wodzie prawie codziennie. W tym okresie kąpiących się "morsów" można zobaczyć w Jelitkowie w każdą niedzielę o godz. 11.

Powiedział, że wśród "morsów" jest wielu lekarzy, biznesmenów i nauczycieli. - Niektórzy z nich kapią się o 6 rano, przed pójściem do pracy - dodał.

Przekonywał, że pierwsza kąpiel nie jest nieprzyjemna, ale przed wejściem do wody trzeba dobrze się rozgrzać; zazwyczaj jest to przebiegnięcie ok. 1 km i intensywna gimnastyka w ubraniu na plaży. Czas pobytu w wodzie wynosi od ok. 15 sekund do nawet 3 minut. Zazwyczaj do wody wchodzi się 2-3 razy.

Szymaniuk przekonuje, że kąpiel w zimnej wodzie to niezwykłe przeżycie. - Przy pierwszym wejściu do morza czuć na ciele lekkie szczypanie. Kiedy po chwili się wróci, woda jest gorąca, dosłownie parzy. To taki termiczny masaż - wyjaśnił. Zaznaczył, że takie kąpiele odstresowują i uodparniają na choroby.

PAP
[fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook