Jedynie prawda jest ciekawa


Monako się rozszerza

29.03.2013

Księstwo Monako powiększy swe miniaturowe terytorium o kolejne 5-6 hektarów, budując sztuczny półwysep - zapowiedział książę Albert II w opublikowanym wywiadzie dla dziennika "Monaco Matin".

Półwysep zostanie zbudowany na Morzu Śródziemnym u wschodnich wybrzeży księstwa, w pobliżu rozległego centrum konferencyjnego Grimaldi Forum.

W 2008 roku Monako zrezygnowało z realizacji projektu sztucznego półwyspu o powierzchni kilkudziesięciu hektarów, który mógł pomieścić 3 tys. mieszkańców. Powodem był zarówno kryzys finansowy jak i ewentualne protesty ekologów, które mogło wywołać usytuowanie sztucznego terenu w pobliżu morskiego rezerwatu.

Albert II zapowiedział, że budynki na planowanym obecnie półwyspie nie będą wysokie, a wokół nich "zaaranżowane zostaną tereny zielone, by otoczenie było bardziej przyjemne". - Te nowe powierzchnie będą dla budżetu państwa źródłem istotnych dochodów, a ponadto dostarczą pracy przedsiębiorstwom budowlanym - wyjaśnił.

Książę zapowiedział, że w przyszłości mogą powstać podobne konstrukcje na morzu.

W maleńkim kraju, w którym "wszystko wyrosło w sposób anarchiczny", dominuje gęsta, miejska zabudowa - pisze AFP.

Od lat 50. nad rozwojem urbanistycznym kraju czuwał ojciec Alberta II, książę Rainier, który otrzymał dzięki temu przydomek "księcia budowniczego".

W księstwie nie ma już praktycznie wolnych terenów pod zabudowę. Fontvieille, dzielnica rezydencjalno-handlowa zbudowana została na morzu, któremu wydarto 22 hektary. Władze Monako liczą, że budując konstrukcje na morzu uzyskają co 10 lat 350 tys. metrów kwadratowych, na których powstaną między innymi luksusowe rezydencje.

Greg/PAP
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook