Jedynie prawda jest ciekawa


Molekularna gra na zmysłach

23.10.2012

Uniwersytet ŚUM w Zabrzu świętuje 10-lecie. W ramach uroczystości zaprezentowano makaron i kawior z soku malinowego oraz jajko sadzone o smaku jogurtu i brzoskwini.

Nowoczesny Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu zaprezentował potrawy "kuchni molekularnej". Wśród nich znalazły się zaskakujące propozycje, m.in. makaron i kawior z soku malinowego oraz jajko sadzone o smaku jogurtu i brzoskwini.

Ekstrawaganckie potrawy uświetniły obchody dziesięciolecia wydziału oraz otwarcie nowej siedziby Zakładu Żywienia Człowieka. Inwestycję wartą blisko 9 mln zł sfinansowała z własnych środków uczelnia.

"To obecnie jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych uczących dietetyki w Polsce. Nauki o żywieniu to jeden z najintensywniej rozwijających się kierunków naukowych. Zmienia się nasza wiedza i opinia o poszczególnych produktach" - powiedziała dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego dr hab. Elżbieta Grochowska-Niedworok.

"Żeby być dobrym dietetykiem, trzeba mieć nie tylko umiejętności praktyczne, ale dużą wiedzę interdyscyplinarną. Nasza dzienna racja pokarmowa musi być odpowiednio skonstruowana, ale jedzenie jest też ważnym elementem leczenia. Mamy ok. 80 schorzeń dietozależnych, które są wynikiem błędów żywieniowych, wśród nich np. nadciśnienie" - dodała.

Wtorkowym uroczystościom towarzyszyły pokazy możliwości nowych pracowni i laboratoriów. Można było spróbować specjałów kuchni molekularnej. Przeźroczysty makaron i kawior o smaku malinowym wykonano z soku z dodatkiem agaru - substancji żelującej z krasnorostów. Po zmieszaniu wlewa się go do oleju zmrożonego do -24 stopni. Gdy wlany normalnie (np. z dzbanka) - tworzy kuleczki przypominające kawior, gdy za pomocą strzykawki - makaron.

Jak wyjaśniła wykładowca dietetyki Gabriela Wanat, kuchnią molekularną nie da się najeść. To jest artystyczna kreacja - tworzenie czegoś zupełnie niespodziewanego, co zaskoczy konsumenta.

Dodała, że kuchnia molekularna ma swoje korzenie w eksperymentach wykorzystujących właściwości fizyczne i chemiczne składników używanych w kuchni. "To coś, co bardzo ładnie wygląda i zupełnie inaczej smakuje, niż byśmy się spodziewali. To gra na zmysłach - widzimy jajko sadzone, dziwimy się, że jest posypane cynamonem, a okazuje się, że to deser kokosowo-brzoskwiniowy" - powiedziała Wanat.

By gotować dania kuchni molekularnej trzeba mieć specjalne urządzenia: zamrażarkę szokową - mrożącą bardzo szybko, pakowarkę próżniową i specjalne woreczki odporne na temperaturę, bo jedna z technik tej kuchni to gotowanie w niskiej temperaturze produktów pakowanych próżniowo. Dzięki temu soki i aromaty nie wypływają do wody, a mięso jest soczyste. Bardzo ważne są też naturalne dodatki do żywności: agar, wapń czy lecytyna.

Niewykluczone, że już wkrótce przedmiot "kuchnia molekularna" pojawi się na kierunku dietetyka. Planowane jest też otwarcie nowego kierunku, a także poszukiwanych nie tylko na polskim rynku specjalności  -  asystent osoby w podeszłym wieku z poszerzonym językiem angielskim oraz promocja i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki.

Na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na dwóch kierunkach: - zdrowie publiczne i dietetyka - studiuje obecnie ponad 1000 studentów.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook