Jedynie prawda jest ciekawa


Mobilne urzędy i zakłady fryzjerskie w Portugalii

21.03.2015

Z powodu wyludnienia środkowej części kraju wrasta potrzeba na mobilne usługi.


W Portugalii rośnie liczba usług realizowanych na czterech kołach. W kraju działa już kilka mobilnych posterunków, klinik stomatologicznych, a także salonów fryzjerskich.

Zdaniem socjologów rosnąca liczba usług oferowanych w pojazdach-furgonetkach jest wynikiem pogłębiającego się wyludniania środkowej części Portugalii, gdzie sukcesywnie zmniejszana jest liczba połączeń autobusowych, zamykane są szkoły, a także oddziały poczty i banków.

Z drugiej strony wśród portugalskich samorządowców zyskuje zwolenników i naśladowców hasło wyjścia zza biurek na ulice gmin. Inicjatywę zapoczątkowały przed trzema laty władze położonego w aglomeracji Porto miasta Matosinhos. Miejscowy burmistrz Antonio Parada rozpoczynając przyjmowanie petentów w jednej z lokalnych kawiarni nie spodziewał się, że jego pomysł szybko podchwycą inni samorządowcy, ale nawet centralne organy administracji państwowej, z policją na czele.

W ub.r. portugalska policja uruchomiła na terenie kraju kilka tzw. ruchomych posterunków, pierwszy - w rejonie miasta Evora, głównym mieście regionu Alentejo. Komisariat mieści się w policyjnej furgonetce wyposażonej w biurko, sprzęt komputerowy, drukarkę oraz skaner.

Jak poinformował PAP Pedro Raposo z biura prasowego komendy głównej portugalskiej policji, mobilne komisariaty umożliwiają dotarcie do wiosek pozbawionych połączeń komunikacyjnych i zbliżenie się do lokalnych społeczności i ich problemów. Jedną z funkcji ruchomych posterunków jest przestrzeganie przed oszustami krążącymi po portugalskiej prowincji.

"W związku z pogłębiającym się wyludnieniem portugalskiej prowincji i redukcją środków transportu takich posterunków będzie potrzebnych coraz więcej" - dodał Raposo.

Przybywa też mobilnych klinik stomatologicznych. Pomiędzy miastami Castelo Branco i Idanha-a-Nova regularnie krąży auto-przychodnia doktora Joao Rodriguesa, właściciela JR Dental. Poza stomatologiem i jego pomocnikiem działa w niej protetyk, który ma tam swoją minipracownię.

"Naszymi głównymi pacjentami są osoby w podeszłym wieku. Wiele z nich nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym. Do miasta z reguły mają daleko, a na wyludniających się wsiach tego regionu brak przychodni, gdyż ich utrzymanie jest nierentowne" - mówi Rodrigues.

Na izolacji społeczności wiejskich zarabiają też krocie coraz liczniejsze salony fryzjerskie na czterech kółkach. Jednym z pionierów tej niszy jest Joao Silva i mieszczący się w jego samochodzie dostawczym zakład fryzjerski o nazwie Wiejski Golarz. Przedsiębiorca, który przed pięciu laty przejął tradycyjny zakład swego ojca, zdecydował się na pracę w terenie. Dziś obsługuje już 15 wsi w rolniczym regionie Alentejo.

"To wbrew pozorom bardzo duża populacja i pracy mi nie brakuje. Korzystam na tym, że do rozsianych po Alentejo miejscowości trudno dziś dotrzeć bez własnego samochodu" - powiedział PAP Joao Silva. Inkasujący 5 euro za strzyżenie fryzjer mówi, że poza stałym gronem klientów ze wsi coraz częściej z jego usług korzystają lokalni kierowcy.

"W dzisiejszym zabieganym świecie widok fryzjera w samochodzie jest dla wielu zmotoryzowanych okazją do uniknięcia oczekiwania na strzyżenie w standardowym zakładzie. Zazwyczaj migają oni światłem, dając znak, abym ich obsłużył. Zatrzymujemy się więc na najbliższej stacji benzynowej i obcinamy włosy" - dodał Silva.

Tendencja poszukiwania klienta samochodem dostawczym umacnia się również w portugalskiej gastronomii, odpornej dotychczas na fast food. Zjawisko dotyczy zarówno prowincji, jak i miast, gdzie przybywa mobilnych barów, pizzerii oraz minirestauracji.

W dużych miastach rośnie też liczba pojazdów-sklepów oferujących typowe dla Portugalii pamiątki dla turystów. Zza mobilnej lady sprzedawane są także m.in. konserwy rybne, wina oraz płyty z fado, tradycyjną portugalską muzyką.

mly/PAP

[fot.freeimages.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook