Jedynie prawda jest ciekawa


Milczenie za „Złoty pociąg”

01.09.2015

Generalny konserwator zabytków, który stwierdził, że „złoty pociąg” istnieje na 99 proc., który jako jedyny miał widzieć zdjęcia georadarowe tego obiektu, dostał zakaz wypowiedzi w tej sprawie. To efekt konferencji, która zorganizował w sprawie ukrytego w Wałbrzychu pociągu.

„Informujemy, że wszelkie pytania w sprawie ukrytego pociągu należy kierować do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, który prowadzi sprawę poszukiwań tego obiektu” - przekazało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To oznacza, że generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski, dostał zakaz wypowiedzi na temat "złotego pociągu". We wtorek miał wydać oświadczenie dla mediów. Oświadczenia jednak nie będzie.

Konferencja konserwatora spotkała się z falą krytyki. Spadły na niego gromy głównie z powodu zdjęć. Tym bardziej, że nie widział ich ani wojewoda dolnośląski, ani prezydent Wałbrzycha, do którego trafiło pismo o domniemanym znalezisku.

- Generalny konserwator zabytków zachował się nieprofesjonalnie. Nie jest to zwykły szeregowy urzędnik. Oczekiwałbym od niego, że jeśli wychodzi na konferencję prasową to mówi konkretnie, rzeczowo i przedstawia dowody. Jeśli twierdzi, że jest przekonany na 99 proc. to powinien wyłożyć karty na stół. To co się stało jest niebywałe, to skandal - oceniał Piotr Lewandowski, prezes Fundacji Thesaurus, który złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez konserwatora.

Według niego konserwator dopuścił się przekroczenia uprawnień.

mmil/tvn24.pl

[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook