Jedynie prawda jest ciekawa


Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

16.05.2018
przedwojenny-rzeszow
Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

Wystawę "W międzywojennym Rzeszowie" pokaże Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, która po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. Około 40 wielkoformatowych fotografii pokazanych zostanie zarówno wewnątrz galerii jak i przed budynkiem, czyli przy głównym deptaku miasta - ul. 3 maja. 


Jak poinformował dyr. Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa Ryszard Winiarski tematem wystawy jest życie codzienne w Rzeszowie w latach 20. i 30. XX wieku. 

Zwiedzający będą mogli zobaczyć na czarno-białych fotografiach m.in. wygląd ulic, a na nich pierwsze dorożki, budynki w latach międzywojennych, w tym willę syna Edwarda Janusza - Fryderyka. 

Na zdjęciach uchwycone zostały też scenki rodzajowe, jak np. odpoczynek córek Edwarda Janusza nad Wisłokiem, wyścigi cyklistów, czy ćwiczenia wykonywane przez członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". 

"Fotografie ukazują ówczesnych mieszkańców Rzeszowa, wygląd miasta, mosty, fragmenty ulic m.in. budowę kanalizacji na ul. Kopernika w 1936 r." - powiedział Winiarski. 

Prezentowane wielkoformatowe zdjęcia powstały z zachowanych oryginalnych szklanych negatywów, wykonanych przez najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza i jego rodzinę. Negatywy należą do zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. 

Edward Janusz, urodził się we Lwowie w 1850 r. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Później był oficerem c.k. armii w stopniu porucznika. Od 1880 r. pracował jako fotograf, w 1898 r. został wyróżniony tytułem Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa. 

Był założycielem rzeszowskiego zakładu, jednego z największych w Galicji, który pod szyldem E. Janusz działał w Rzeszowie w latach 1886-1951. Mieścił się przy ówczesnej ulicy Sandomierskiej (obecna ul. Grunwaldzka). 

Edward Janusz był także jednym z założycieli rzeszowskiego "gniazda" Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Zmarł w marcu 1914 r. 

Po jego śmierci zakład prowadziła początkowo żona Leopoldyna, a później, do lat 70-tych XX wieku, córki Helena i Maria.


(PAP)

fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook