Jedynie prawda jest ciekawa


Międzypokoleniowa solidarność

25.04.2012

Kilkaset osób w różnym wieku - od przedszkolaków po seniorów - przeszło w środę ulicami Lublina w korowodzie zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Wcześniej w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza św., podczas której abp Stanisław Budzik podkreślał znaczenie solidarności w budowaniu wizji społeczeństwa. Przypomniał, że człowiek przez całe życie - od kołyski aż po grób - jest skazany na pomoc i współpracę innych.

- Człowiek ma naturę społeczną, może żyć i działać tylko z innymi ludźmi, w grupie, we wspólnocie. Każdy z nas jest powiązany z innymi ludźmi tysiącem mniej lub bardziej znaczących więzów. Istnienie człowieka jest współistnieniem - powiedział w homilii.

Hierarcha wskazał na znaczenie dorobku minionych pokoleń, utrwalonego w systemie wartości i kulturze, przekazywanego młodym przez ludzi starszych. - Istnienie wartości trwałych sprawia, że nowe pokolenie nie musi budować wszystkiego od nowa, że ma do czego nawiązać, może rozwijać i pogłębiać to, co zostało już osiągnięte - mówił.

Po wyjściu z katedry uformował się korowód, który wyruszył przez miasto. Na czele szła kapela ludowa, a za nią przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, podopieczni z domów pomocy społecznej, członkowie klubów seniora, przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz samorządowych. Nieśli w dłoniach kolorowe baloniki i kwiaty z bibuły zrobione przez dzieci.

Przed Ratuszem urządzili happening, aby wyrazić solidarność pokoleń. Lubelski miejski krzykacz Władysław Grzyb, ubrany w paradny strój średniowieczny, wołał: - Mam 79 lat, ale nadal czuję się młodo. Wiwat młodzież lubelska!. Wszyscy wzięli się za ręce. Skandowali: - Dodaj życia do lat i piękny jest świat - oraz - Duzi - duzi, mali - mali, wszyscy razem są wspaniali!

Potem uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie w świetlicy Caritas połączone z występami zespołów artystycznych różnych pokoleń.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony w UE w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook