Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

01.10.2016

Seniorzy: potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, powodu, by wyjść z domu.

- Jest wielu starszych ludzi, którzy mają problemy, a nie mają nawet z kim porozmawiać; potrzebują kontaktu z innymi, wyrwania się z pustych ścian, z samotności. Muszą mieć jednak powód, żeby wyjść z domu - przekonują podopieczni domów Senior-Wigor.

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji w podwarszawskich Białobrzegach spotkali się podopieczni domów Senior-Wigor z całej Polski.

Senior-Wigor to rządowy program, dzięki któremu gminy otrzymują wsparcie z budżetu na tworzenie i prowadzenie dziennych domów dla osób starszych. Są to placówki przeznaczone dla osób w wieku powyżej 60 lat, nieaktywnych zawodowo. Domy Senior-Wigor działają od poniedziałku do piątku, przez co najmniej 8 godzin dziennie, zapewniają podopiecznym jeden ciepły posiłek. Seniorzy powinni mieć do dyspozycji m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu).

To, jak podopieczni spędzają czas, w dużej mierze zależy od kadry danej placówki. Jak relacjonowali podczas spotkania w Białobrzegach, dużą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne, kulinarne, wycieczki, gimnastyka. Najważniejsze jest jednak - jak zgodnie podkreślali - możliwość wyjścia z domu i spotkania z innymi ludźmi.

"Dla tych osób, które korzystają z naszego domu, jest to wyrwanie się z pustych ścian, z samotności. Trzeba wyjść, trzeba się ubrać. Przychodzą tu, a pięknie mamy urządzony ten dom, piją kawkę, rozmawiają, potem są zajęcia. Uważam, jako prowadząca, że jest to ogromna dobroć i takie domy powinny być w każdym mieście i w każdej gminie" - mówiła PAP Wiktoria Zelek z domu Senior-Wigor w Limanowej, emerytka.

"Mamy bardzo ciekawy program, przez 3 dni jest rehabilitacja z masażem indywidulanym; raz w tygodniu przychodzi do nas florystka, robimy piękne rzeczy; jeden dzień mamy wolny, wyjeżdżamy, uprawiamy nordic walking, wychodzimy na wycieczki. Chodzimy też na basen - korzystamy z jacuzzi, biczów wodnych, bo w tym wieku nie wszyscy potrafią pływać. Mamy piękną altanę przed domem, tam siadamy, tańczymy, śpiewamy, oglądamy filmy. Po obiedzie odmawiamy wspólnie różaniec, bo ludzie w tym wieku potrzebują też duchowości" - wyliczała.

Jak dodała, dom współpracuje też z przedszkolami i ze żłobkami. "Młodość ze starością. Jak teraz mamy Dzień Seniora, to przychodzą do nas dzieci z jakimś teatrzykiem, podobnie na święta. Czasem my ich odwiedzamy. Na Dzień Matki przygotowałyśmy dla dzieci 150 kwiatów, które dały mamom" – mówiła Wiktoria Zelek. Jak wyjaśniła, podopiecznymi domu są głownie panie, jest tylko 3 panów; w sumie 25 osób - najmłodsza w wieku 60 lat, najstarsza - 87 lat.

Helena Malec, jedna z podopiecznych domu w Limanowej, mówiła, że jest "przeszczęśliwa, że tam chodzi". "Ja jestem po przeżyciach, zmarł mi mąż, teraz niedawno brat, gdybym siedziała w domu, to byłoby mi bardzo ciężko. A tak, wychodzę, mam kontakt ze wspaniałymi ludźmi, to dla mnie odskocznia od rzeczywistości" - podkreśliła. "Wiele ludzi jest w takim dołku, nie potrafią się odnaleźć, mają problemy, a nie mają nawet z kim porozmawiać. Tam u nas jest taka oaza spokoju" - dodała.

Równie entuzjastycznie - o domu Senior-Wigor w Łabach - mówiła jedna z jego podopiecznych Marianna Roszkowska. "Mamy w swoim domu wigora bardzo dobrą kadrę, mamy taką kierowniczkę, nazywa się Monika Łapińska, ma 101 pomysłów na dobę" - opowiadała. Słysząc to, kierowniczka dodała: "A wy drugie tyle!". "Każda z nas ma jakiś pomysł. Każda pani coś powie, coś podsunie" - przyznała Marianna Roszkowska.

Dodała, że gimnastykę prowadzi pan Marcin. "Nam, starym babkom, dobrze się przy nim gimnastykuje, bo patrzymy na ładną, młoda buzię" - żartowała.

"Kulinarnie się udzielamy, zapraszamy na wspaniałe pączki albo szarlotkę. Pączki różne robimy - albo z różą albo z buzią, bo my potrafimy na pączku uśmiechniętą buzię zrobić. Robimy przetwory, nalewki. Udzielamy się, jak możemy. Mamy kilku takich seniorków, którym musimy pomóc - przyprowadzić do stołu, pomóc się najeść, pomóc czasem przy łazience" - opowiadała. "Teraz zapisaliśmy się do Szlachetnej Paczki, służymy też pomocą. Chętnie pomagamy i z tego jesteśmy dumni" - dodała.

"Życzę dla wigora, żeby 100 lat istniał, bo ja tyle chce żyć! Żadna pani nie chce od nas odejść, ale mnóstwo chce przyjść, bardzo im się podoba. Jednego tylko pana mamy, ale nie jesteśmy o niego zazdrosne" - żartowała.

W większości domów Senior-Wigor mężczyźni stanowią mniejszość. Leszek Karbownik mówił, że domu w Miedznej Drewnianej, z którego korzysta, jest 27 podopiecznych, z czego 23 kobiety i tylko 4 mężczyzn, w wieku od 61 do 85 lat. Opowiadał, że w placówce ma gimnastykę, zabiegi rehabilitacyjne zlecone przez lekarza, a także liczne rozrywki: gry, zajęcia manualne, plastyczne, spacery.

"Wraz z panią kierownik i całą naszą kadrą ustalamy jadłospis na cały tydzień. Jesteśmy podzieleni na 5 grup - od poniedziałku do piątku każda grupa wchodzi do kuchni i przygotowuje gorący posiłek. Wygląda to w ten sposób, że w jeden dzień zjadamy drugie danie, w następny dzień jest zupa. Posiłki są bardzo obfite, wspaniałe, a przede wszystkim są to posiłki robione według zasad dietetycznych. Jeżeli chodzi o przyprawy i śmietanę, mamy je na stole" - opowiadał.

"Dbamy także o porządek w naszym domu. Czyli ta grupa, która np. gotuje w poniedziałek, sprząta we wtorek. Sprząta cały obiekt, ale także dbamy o obejście" - opowiadał Karbownik.

Uczestnicy spotkania w Białobrzegach często podkreślali, że pobyt w domu Senior-Wigor to dla nich coś więcej niż sposób na zabicie czasu. "Tworzymy taką jedną rodzinę, wiemy niemalże o wszystkim, a ja staram się to jakoś wszystko cementować" - powiedziała Wiktoria Zelek z Limanowej. "Zawsze mówiłam, że aby zrealizować siebie, trzeba zapomnieć o sobie, trzeba oddać serce, bo ktoś, kto nie ma do tego przekonania, się nie sprawdzi w takiej pracy. Ludzie ci potrzebują ciepła, radości, potrzebują miłego przyjęcia" - przekonywała.

[Rzeźba ludzi starszych w Torrelodones w Hiszpanii, fot. Paconi/CC VY-sa 3.0/wikimediacommons.org]

Agata Szczepańska (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook