Jedynie prawda jest ciekawa


Miasto niszczy mózg

19.11.2012

W mieście mózg starzeje się szybciej. Komu zależy na kondycji psychicznej - powinien mieszkać na wsi – dowodzą naukowcy z uniwersytetu w południowej Kalifornii

W badaniu wzięło udział niemal 15 tysięcy ludzi. Wynik zaskakujący. Okazało się, że życie w mieście szkodzi kondycji mózgu. Osoby mieszkające w mieście mają większe problemy z pamięcią i cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych. Wreszcie mózg mieszczuchów jest starszy niż osób żyjących poza metropoliami.

 

Naukowcy proponują przeprowadzkę z miasta na wieś. Dzięki temu umysł ma być w rewelacyjnej kondycji, dowodzą naukowcy z uniwersytetu w południowej Kalifornii. Na dorocznym spotkaniu Gerontological Society of America's w San Diego zaprezentowali wyniki swoich badań z udziałem 14 793 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat.

 

Naukowcy porównali skład powietrza w mieście i na wsi. Co logiczne, zaobserwowali znaczące różnice w ilości zanieczyszczeń na obu obszarach. Następnie porównali stan umysłu seniorów mieszkających w mieście i na wsi. Zaobserwowali związek między słabszymi zdolnościami poznawczymi a zamieszkiwaniem na terenach bardziej zanieczyszczonych.

 

Jak wyliczyli badacze, osoby w podeszłym wieku mieszkające w mieście mają mózgi o trzy lata starsze niż ich rówieśnicy ze wsi. Objawia się to przede wszystkim obniżeniem zdolności poznawczych.

 

Naukowcy wzięli pod uwagę także inne znaczące czynniki: wiek, pochodzenie etniczne, wykształcenie, palenie papierosów, kondycja układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

 

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost zachorowań na schorzenia układu krążenia i oddechowego, a nawet przedwczesnej śmierci ludzi starszych. Pojawiły się nowe dowody, że źle wpływa również na zdrowie i funkcjonowanie mózgu - tłumaczy Jennifer Ailshire z American Environmental Protection Agency and the Health and Retirement Study.

 

DLOS/Daily Telegraph

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook