Jedynie prawda jest ciekawa


Medal dla najstarszego człowieka świata

05.09.2013

Urodzony i zamieszkały nadal w gminie Frasquia w boliwijskiej prowincji Omasuyos 123-letni Indianin z górskiego plemienia Ajmarów, rolnik Carmelo Flores Laura - najstarszy człowiek świata - otrzymał medal od władz państwa.

Odznaczenie wręczył gubernator okręgu La Paz. Najstarszy człowiek świata został uhonorowany w uznaniu życiowych osiągnięć, a w tym przypadku unikalnych 123 lat życia. Mężczyzna urodził się w 1890 roku. Ma troje dzieci, z czego jedno wciąż żyje, szesnaścioro wnucząt i trzydzieścioro dziewięcioro prawnucząt.

Do czasu uznania Carmelo Floresa za najstarszego na świecie, według Księgi rekordów Guinessa za takiego uważano 112-letniego Salustiano Sancheza Blazqueza, muzyka, który przed ponad 80 laty zamieszkał w Nowym Jorku.

Sanchez zajął miejsce Japończyka Jiroemona Kimury, który zmarł w czerwcu tego roku w wieku 116 lat.

Indiański lud Ajmara zamieszkujący tereny w pobliżu wysokogórskiego jeziora Titicaca  (pomiędzy wschodnimi i zachodnimi  pasmami wysokich Andów na terenie Peru i Boliwii) stworzył w okresie od  II do V wieku wysoką cywilizację. W XIV wieku został podbity przez Inków, po czym częściowo wyniszczony w czasie hiszpańskiej konkwisty.

Ajmarowie - około 2 milionów ludzi - mieszkają dziś głównie w górach Boliwii, w zwartych wspólnotach plemiennych. 300 tys. Ajmarów mieszka w sąsiednim Peru.

Silne więzy wspólnotowe zachowują Ajmarowie również na terenie boliwijskich miast, dokąd emigrują w poszukiwaniu pracy, co dokumentował podczas swych podróży słynny polski dziennikarz i pisarz Ryszard Kapuściński.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl,tvn24.pl

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook