Jedynie prawda jest ciekawa


Matołkowi najlepiej w Islandii

19.01.2013

Gdzie Matołek może przeżyć najbardziej fascynujące przygody. Nie ma to dla Koziołka jak Islandia. Tak przynajmniej uznało jury konkursu komiksów w Pacanowie.

Komiks "Podróż do Islandii !!!" zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Podróże Koziołka Matołka", zorganizowanym przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Wręczenie nagród odbędzie się na pierwszym z cyklu spotkań poświęconych kulturze i tradycji Islandii.

- Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu jest Mateusz Aleksander Kluska ze Słupska, którego komiks +Podróż do Islandii !!!+ zachwycił członków jury bardzo dobrym dopasowaniem tekstu i rysunków. Mogę zdradzić, że wykrzykniki w tytule dotyczą przygód, które Koziołek Matołek przeżył na wyspie -  poinformowała Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie,n które było organizatorem konkursu. Dodała, że oprócz głównej nagrody jury przyznało pięć wyróżnień.

Na ogłoszony w grudniu przez Europejskie Centrum Bajki konkurs komiksowy "Podróże Koziołka Matołka" wpłynęło blisko sto prac z całej Polski. Nazwiska wszystkich laureatów konkursu zostaną podane do wiadomości w niedzielę, 27 stycznia, podczas 4. Dziecięcych Spotkań z Komiksem, które odbędą się w Pacanowie. Przygotowano na nie m.in. warsztaty rysowania komiksu i zajęcia z wykorzystaniem tabletów prowadzone przez pisarzy komiksów Jakuba Matysa oraz Jędrzeja Chojnackiego.

Motywem przewodnim spotkań 4. Dziecięcych Spotkań z Komiksem ma być Islandia. Oprócz warsztatów rysunkowych przewidziano pokaz mody islandzkiej, a eksperci z Uniwersytetu Śląskiego będą uczyć dzieci pisma runicznego i opowiadać o kulturze oraz obyczajach mieszkańców wyspy. Mali konstruktorzy i architekci zbudują także pradawną osadę wikingów. Dla ich rodziców w znajdującym się w ECB kinie "Szkatułka" zostanie wyświetlony zostanie film "Islandia jest jak kobieta" w reżyserii Piotra Mitko.

- Jest to pierwsze z działań jakich podejmujemy się wspólnie z z biblioteką w Akureyri oraz ze Stowarzyszeniem Polonii w Reykjaviku. Nasz wspólny projekt nosi nazwę +Bajkowe wydarzenia artystyczne, promujące różnorodność kulturową Polski i Islandii+. Staramy się o 3,3 mln zł dotacji z funduszy norweskich na jego realizację - dodała dyrektor Kępczyk.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest dziecięcym centrum kultury działającym w regionie świętokrzyskim od 2010 roku. Celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek. Placówka zajmuje się działalnością kulturalno-rekreacyjną skierowaną nie tylko do dzieci, ale także rodziców, pedagogów i osób na co dzień pracujących z najmłodszymi.

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook