Jedynie prawda jest ciekawa


Półtora tysiąca uczestników marszu powiedziało „tak” życiu

05.07.2017

Już po raz 8. ulicami Gdańska przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Ponad półtora tysiąca uczestników powiedziało „tak” życiu i nie wstydzili się tego. Wydarzenie po raz trzeci dofinansowała Fundacja Stefczyka.

Idea organizacji w Gdańsku Marszów dla Życia i Rodziny – wydarzenia podkreślającego wagę i wartość życia i rodziny – wiąże się nierozerwalnie z Janem Pawłem II, który w czasie swojego pontyfikatu bardzo mocno te wartości promował. Inicjatorami pierwszego marszu byli Dorota i Dominik Piaseccy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku, a współorganizatorami – stowarzyszenia i ruchy katolickie z archidiecezji gdańskiej pod patronatem ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Tegoroczne świętowanie było tym radośniejsze, że przypadło w 30. rocznicę wizyty papieża Polaka w Gdańsku. Wielu z nas zna i pamięta jego nauczanie. Marsz był kolejną okazją do zaszczepienia w ludziach wartości przekazywanych przez papieża. Stąd również hasło, tradycyjnie nawiązujące do świętego: „Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny”. Po Mszy św. w bazylice Mariackiej ks. bp. Zbigniew Zieliński rozpoczynając marsz, wspomniał, że właśnie w bazylice odbyło się spotkanie św. Jana Pawła II z chorymi. Przypomniał ważne słowa, jakie padły na Westerplatte i gdańskiej Zaspie. Podkreślił, że celem marszu nie jest jedynie przejście ulicami Gdańska, bo dla uczestników najistotniejsze są wartości rodziny i życia, które powinni zachować i obronić.

Przejście miało swoje znaczenie, ale równie ważna była edukacja i ewangelizacja osób, które znajdowały się w pobliżu marszu. Tak jak w ubiegłych latach, idea ta realizowana była poprzez publiczne świadectwa tych, dla których rodzina to wartość nadrzędna. Jak co roku, także tym razem nie zabrakło atrakcji dla starszych i młodszych – było głośno i jak zawsze bardzo radośnie. Uczestnicy pokazali światu, a przede wszystkim politykom, że każde dziecko w rodzinie jest źródłem szczęścia i radości, także to niepełnosprawne. Każda rodzina jest piękna, a w szczególności duża rodzina. Mówił o tym w swoim świadectwie Marcin Nowak – alumn Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Uczestnicy mogli wysłuchać świadectwa Basi i Adama Kaczmarków z Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, którzy mówili o trudnej drodze budowania jedności małżeńskiej i jak w tej drodze pomaga im charyzmat Ruchu. Nie zabrakło świadectw rodzin, które nie mogąc doczekać się potomstwa, nie skorzystali z „dobrodziejstwa” zabiegu in vitro, a z naprotechnologii, czyli wieloaspektowych badań, które w efekcie doprowadziły do poczęcia dziecka. Mówili o tym Barbara i Wiesław Gentkowscy z Neokatechumenatu oraz Katarzyna Czernik. Wstrząsające było świadectwo osoby, która utraciła swoje dziecko i leżała na sąsiednim łóżku z kobietą po aborcji.

Marsz przeszedł ulicami: Piwną, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, prawą stroną ul. Wały Piastowskie, a zakończył przed pomnikiem Poległych Stoczniowców koncertem Uwielbienia prowadzonym przez zespół Empire Gospel Choir.

Szczególne podziękowanie należy się Fundacji Stefczyka, dzięki której można było profesjonalnie nagłośnić marsz, a także senatorowi Antoniemu Szymańskiemu za wszechstronną pomoc.

Waldemar Jaroszewicz 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook