Jedynie prawda jest ciekawa


Malczewski sprzedany na aukcji za 920 tys. zł

14.10.2013

Za 920 tys. zł sprzedano na niedzielnej aukcji w Warszawie "Autoportret z kwiatem ostu" Jacka Malczewskiego. Cena wywoławcza wynosiła 450 tys. zł.

Obraz z 1911 r. przedstawia malarza ubranego w purpurę z kwiatem ostu w dłoni. Zza jego pleców wychyla się postać kobieca z wiankiem kwiatów na głowie, być może jest to jedna z greckich muz. Na dalszym planie widać drabinę, przedmiot często przedstawiany na obrazach Malczewskiego. Aukcję zorganizował Dom Aukcyjny Agra-Art. W katalogu aukcyjnym podano informację, że "Autoportret z kwiatem ostu" przez szereg lat pozostawał w zbiorach prywatnych i nie był szczególnie znany badaczom sztuki Malczewskiego. Wcześniej w 1910 r. Malczewski narysował swój słynny "Autoportret ze śmiercią".

Historię "Autoportretu z kwiatem ostu" odtworzono na podstawie napisów, nalepek wystawowych i zapisów katalogowych umieszczonych na obrazie. W roku namalowania pracę pokazało Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwo Zachęty w Warszawie. Z nalepki wystawy warszawskiej wiadomo, że był wówczas własnością kolekcjonera Leona Goldberga. W 1916 r. był już w zbiorach lekarza neurologa, amatora sztuki Samuela Goldflama. Przed II wojną światową trafił do rodziny właścicieli, którzy obraz wystawili na sprzedaż na niedzielnej aukcji.

W opisie obrazu w katalogu aukcyjnym czytamy, że Malczewski na obrazie podjął temat posłannictwa i losu artysty. "Jego dumna, dominująca sylwetka w królewskiej purpurze symbolizować może wiarę w siłę i oddziaływanie sztuki" - napisano.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook