Jedynie prawda jest ciekawa


Magda ma już 50 lat!

20.05.2012

Słonica Magda - najstarsza mieszkanka łódzkiego ogrodu zoologicznego obchodziła w niedzielę 50. urodziny. Jubilatce odśpiewano gromkie "Sto lat". Dostała też prezenty - ogromny tort owocowo-warzywny i ważącą 25 kg piłkę.

Magda nie wykazała większego zainteresowania tortem. Szybko go stratowała i zajęła się piłką, sprowadzoną specjalnie dla niej z Holandii.

Jubilatka jest jedynym słoniem w łódzkim zoo. Gdy przyjechała do Łodzi w 1963 roku ważyła zaledwie 303 kg. Teraz ma ponad 4,5 tony więcej. Podczas ostatniego ważenia waga wskazała 4990 kg. Jest nie tylko najcięższym i najstarszym mieszkańcem łódzkiego zoo, ale też jednym z najstarszych w polskich ogrodach zoologicznych.

"Nasza jubilatka przeżyła wszystkie słonie sprowadzone do Polski w latach 1959-1963" - powiedział dyrektor zoo Ryszard Topola.

"Urodziny Magdy są dla nas okazją do złapania oddechu i pomyślenia o przeszłości i przyszłości łódzkiego zoo" - dodał.

W ostatnim czasie o łódzkim ogrodzie było głośno z powodu śmierci dwóch żyraf. Wszystko wskazuje na to, że bezpośrednią przyczyną ich zgonu był stres wywołany przez wandali, którzy w ub. tygodniu przedostali się na teren zoo i zniszczyli część jego wyposażenia.

Po tych wydarzeniach rozpoczęły się zbiórki pieniędzy na monitoring dla zoo oraz na sprowadzenie partnerki dla osamotnionego samca, który jest w tej chwili jedyną żyrafą w łódzkim ogrodzie.


PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook