Jedynie prawda jest ciekawa


Lublin stawia na tradycję

05.12.2014

Święty Mikołaj nie jest grubym krasnalem, który woła „ho, ho, ho”. W Lublinie zostanie zorganizowany orszak, którego główny bohater rzeczywiście przypomni postać biskupa z Miry. Odwiedzi chore i potrzebujące dzieci.

Orszak wyruszy z kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku.

„Chcemy społeczeństwu pokazać postać św. Mikołaja, biskupa z Miry, wyprostować ją, pokazać prawdziwe oblicze” — tłumaczy ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii, w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

„Bo dzisiaj sprowadzony jest do roli skrzata, Dziadka Mroza ze Wschodu lub kogoś, kto przybywa z Laponii” — dodaje kapłan.

Korowód zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Zwyczaj ten lublinianie przejmują z z przedwojennej tradycji z Krakowa. Święty Mikołaj uda się m.in. do domu dziecka, do specjalistycznego ośrodka szkolno-wychowawczego i dotrze aż przed Ratusz, gdzie odbędzie się spektakl przedstawiający życie i działalność św. Mikołaja. Obchody uświetni odpalenie świątecznej iluminacji.

Władze miasta proponują również mieszkańcom powrót do składania życzeń świątecznych na karkach świątecznych. W tym celu zostanie wydrukowanych 26 tys. papierowych aniołków (koszt 8 tys. zł.), które w okresie przedświątecznym będą rozdawane przechodniom.

„Chcemy zaproponować mieszkańcom taką formę składania życzeń zamiast szablonowych SMS-ów do połowy książki telefonicznej. Aniołek jest wodoodporny, mieści się w kopercie, można powiesić go na choince” — wyjaśnia Krzysztof Komorski, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta.

Możliwość tradycyjnego obchodzenia Wigilii Świąt Bożego Narodzenia proponują również dominikanie. Po uroczystej Mszy św. ulicami Starego Miasta przejdzie korowód. Zostanie również ustawiony symboliczny stół wigilijny. Potem najmłodsi uczestnicy obchodów zostaną obdarowani prezentami. Zakonnicy zapraszają również wszystkich chętnych do występów w bożonarodzeniowej szopce, która zostanie będzie stać przed bazyliką od 18 grudnia do 11 stycznia.

bzm/dziennikwschodni.pl

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook