Jedynie prawda jest ciekawa


Londyn ma swoją wieżę

14.05.2012

115-metrowa futurystyczna wieża Orbit, przypominająca z wyglądu łańcuch DNA lub zwoje splątanych stalowych rur, dająca wspaniały widok na panoramę miasta, została zaprezentowana w całej krasie po zakończeniu budowy.

Wieża zaprojektowana przez znanego rzeźbiarza Anisha Kapoora, zdobywcę prestiżowej nagrody Turnera i zbudowana przez inżyniera Cecila Balmonda, stanęła u wejścia do przyszłego Parku Olimpijskiego we wschodnim Londynie.

Lwią część kosztów wziął na siebie hinduski magnat stalowy Lakshmi Mitkal, właściciel koncernu ArcelorMittal, dlatego wieża będzie się oficjalnie nazywać ArcelorMittal Orbit. Wieża przewyższająca wysokością (licząc z piedestałem) nowojorską Statuę Wolności o 22 metry, celowo sprawia wrażenie asymetrycznej, a nawet nieco rozchwianej, jakby za chwilę miała się zawalić.

Otoczona jest olimpijskimi pierścieniami i zwojami skręconymi w spiralę przypominającymi pętlę tuż przed zaciśnięciem w węzeł.

Nowatorska budowla wzniesiona nakładem 22,7 mln funtów nie wszystkim przypadła do gustu. "Niedorzecznym gryzmołem" nazwał go historyk architektury Gavin Stamp, cytowany przez londyńską popołudniówkę "Evening Standard".

Za to Alan Davey szef organizacji Arts Council, która sponsoruje projekty artystyczne i wybrała projekt spośród 56 ofert, uderzył w ton urzędowego optymizmu nazywając wieżę "intrygującą".

Entuzjastą projektu jest burmistrz Londynu Boris Johnson, który chciał, by Londyn miał nową rozpoznawalną ikonę, zdolną konkurować z paryską wieżą Eiffla i będącą zarazem nową turystyczną atrakcją, kojarzoną z jego kadencją na urzędzie. Do finansowego zaangażowania się w projekt przekonał Lakshmi Mittala, którego przypadkowo spotkał na szczycie w Davos w 2009 r.

Przegrany kontrkandydat Johnsona w niedawnych wyborach Ken Livingstone skorzystał z okazji, by mu zarzucić podwójne standardy: "Nie wyobrażam sobie by chciał, aby coś takiego stanęło w jego islingtońskiej enklawie (Islington, dzielnica, w której mieszka Johnson uchodzi za jedną z lepszych - PAP)".

Projektu broni jego budowniczy Balmond przypominając ostrą krytykę katedry św. Pawła, zaprojektowanej przez Christophera Wrena w stylu angielskiego baroku u schyłku XVII w. "Jego współcześni chcieli wieżę, a on zbudował kopułę, którą teraz kochają wszyscy" - powiedział. Balmondowi wtóruje Kapoor wskazując, że pojęcie piękna zmienia się, a wieżę Eiffla po jej ukończeniu także okrzyknięto szkaradną.

Orbit będzie najwyższą wolnostojącą rzeźbą w Wielkiej Brytanii, wyższą od wieży zegarowej Big Bena przy brytyjskim parlamencie (96 m) oraz od kolumny Nelsona (51 m), choć nieco niższą od obserwacyjnego koła obrotowego London Eye (135 m). W odróżnieniu od liczącej 324 m. wieży Eiffla opartej na modelu piramidy, Orbit jest jej zaprzeczeniem.

Konstrukcja wyposażona jest w platformę widokową z restauracją, na którą będzie można wejść krętymi schodami lub wjechać windą. Wieża zdolna pomieścić ok. 700 osób, z każdego punktu obserwacyjnego sprawia inne wrażenie, a pełne wyobrażenie o niej powstaje dopiero po obejściu jej dookoła.

Dla publiczności będzie w pełni otwarta w 2014 r., gdy stanie się główną atrakcją Parku Olimpijskiego o powierzchni 227 ha, który powstanie w miejscu tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Latem br. wieża będzie otwarta tylko dla posiadaczy biletów na imprezy olimpijskie. Koszt przejazdu windą to 15 funtów (ok. 22 USD).

PAP
[fot. PAP/DPA]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook