Jedynie prawda jest ciekawa


"Lolita" odwołana

22.10.2012

Zasłużony artysta Rosji Leonid Mozgowoj odwołał przygotowany wg powieści Nabokowa spektakl "Lolita", który miał się odbyć w muzeum sztuki współczesnej w Petersburgu; obawiał się, że występ zakłócą obrońcy moralności, co zapowiedzieli w liście.

Mozgowoj powiedział agencji RIA Nowosti, że to nawet nie jest przedstawienie w zwykłym rozumieniu, lecz rodzaj koncertu literackiego, w którym on występuje jako narrator. Zaznaczył, że przygotował ten występ jeszcze w czasach ZSRR i że wówczas cenzura go zatwierdziła i mógł go publicznie prezentować.

Wieczór z adaptacją "Lolity" miał się odbyć w Petersburgu w muzeum Erarta. Odwołano go po liście, którego autorzy zażądali tego, argumentując, że sam utwór Władimira Nabokowa (inaczej Vladimira Nabokova) "Lolita" narusza ustawę zakazującą pedofilskiej propagandy. List, jak pisze agencja, podpisało kilka osób; groziły, że zerwą przedstawienie, jeśli nie zostanie odwołane.

W lutym br. w Sankt Petersburgu - drugim co do wielkości mieście Rosji - wprowadzone lokalne prawo nakładające grzywny za propagowanie homoseksualizmu wśród nieletnich i pedofilii - pisze RIA Nowosti.

Powieść "Lolita", która ukazała się w roku 1955 w atmosferze sensacji i skandalu, przyniosła Nabokowowi światowy rozgłos. Książka opowiada o erotycznej obsesji dojrzałego mężczyzny na punkcie 12-latki.

PAP/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook