Jedynie prawda jest ciekawa


Letnie kina plenerowe w Trójmieście. Na plaży, na molo i dachu teatru

01.07.2018
gdynia19062018
Letnie kina plenerowe w Trójmieście. Na plaży, na molo i dachu teatru

W Trójmieście w sezonie letnim działać będą kina plenerowe. W Gdyni urządzono je na plaży, w Gdańsku - na dachu Teatru Szekspirowskiego, a w Sopocie powstanie na tamtejszym molo. W repertuarze zarówno lekkie komedie, jak i filmy nagradzane na prestiżowych festiwalach.

Gdyńskie seanse będą miały miejsce na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni Orłowie. Projekt nazwany Kino Letnie ruszy tutaj w poniedziałek 2 lipca.

 "W magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze i przy szumie fal, zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu" - poinformowała Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, która to organizacja już kolejny rok z rzędu przygotowała sezonowe plenerowe kino na gdyńskiej plaży.

Seanse odbywać się będą w każdy wtorek oraz w wybrane poniedziałki poczynając od 2 lipca, na 7 sierpnia kończąc. W sumie widzowie obejrzą 10 obrazów wybranych spośród tytułów, które zdobyły nagrody lub wyróżnienia na filmowych festiwalach w Cannes, San Sebastian i Wenecji oraz laureatów Berlinale i Europejskiej Nagrody Filmowej.

W zestawie znajdą się m.in. filmy "Tylko kochankowie przeżyją" Jima Jarmuscha, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "The Square" Rubena Ostlunda czy "Toni Erdmann" Maren Ade. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie www.kinoletnie.info.

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa jest też organizatorem pokazów kinowych, które odbywają się na dachu gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ulokowanego w ścisłym historycznym centrum Gdańska, tłem dla projekcji jest tu więc widok na dachy gdańskich kamienic. Tutaj filmy oglądać można w wybrane soboty i środy do 26 sierpnia włącznie.

W tym cyklu, podobnie jak w Gdyni, prezentowane są filmy - laureaci najważniejszych światowych festiwali ostatnich lat. Dodatkowo w repertuarze znalazły się obrazy, których akcja rozgrywa się w światowych metropoliach.

W programie m.in "Carol" w reż. Todda Haynesa, "Klient" w reż. Asghara Farhadiego, "The Square" w reż. Rubena Ostlunda, "Paterson" Jima Jarmusha, "The Florida Project" Seana Bakera i "American Honey" Andrei Arnold. Szczegółowy repertuar znaleźć można na stronie www.KinoNaSzekspirowskim.pl.

Z kolei w Sopocie, w niedzielę wieczorem rozpocznie się największa z trójmiejskich imprez, na które składają się plenerowe seanse - festiwal Visa Kino Letnie Sopot - Zakopane 2018. W ramach tego przedsięwzięcia na molo w pomorskim kurorcie stanie ekran i plażowe leżaki, z których każdego wieczora do ostatniego dnia sierpnia można będzie bezpłatnie oglądać przygotowane przez organizatorów projekcie.

W tej imprezie przyjęto zasadę, że w poszczególne dni tygodnia wyświetlane będą filmy adresowane do wielbicieli konkretnych gatunków filmowych. W ramach "Muzycznych poniedziałków" obejrzeć będzie można m.in. obrazy "Baby Driver", "Maria Callas", "Sztuka rapu" czy "American Honey". We wtorki wyświetlane będą filmy nagrodzone w Cannes, w tym "Niemiłość" i "Drzewo życia". W środy prezentowane będą największe filmowe hity, w tym "Szybcy i wściekli 8" czy "Iluzja 2".

Na czwartki zaplanowano projekcje polskich produkcji, w tym "Najlepszego" Łukasza Palkowskiego i "Ataku paniki" Pawła Maślony. W piątki prezentowane będą komedie, a wśród nich "Ciao Italia!" i "Do zakochania jeden krok". Z kolei w soboty - produkcje oscarowe, w tym "Blade Runner 2049", "Dunkierka" czy "La la land". Niedziele zarezerwowano dla filmów, których głównymi bohaterami są kobiety. W tej sekcji wyświetlone zostaną m.in. "Boska Florence" i "Zwyczajna dziewczyna".

Pełny repertuar festiwalu można znaleźć na stronie Kino.Visa.pl.

 W ramach tej samej imprezy projekcje będą miały miejsce także na Kulturalnym Placu Niepodległości w Zakopanem oraz w Ekomarinie nad jeziorem Niegocin na Mazurach. (PAP)

autor: Anna Kisicka


Warto poczytać

 1. kazimierz-witkiewicz-17072018 17.07.2018

  Zmarł Kazimierz Witkiewicz, odtwórca roli m.in. Francesco Romanelliego z "Nie lubię poniedziałku"

  W wieku 93 lat w Krakowie zmarł aktor i reżyser Kazimierz Józef Witkiewicz, znany m.in. z roli Francesco Romanelliego w filmie "Nie lubię poniedziałku" w reż. T. Chmielewskiego. Pogrzeb odbędzie się w środę na cmentarzu Podgórskim w Krakowie

 2. 1270rekaasww 13.07.2018

  Uczeń z Polski zrobił swojej nauczycielce sztuczną rękę

  To nie scenariusz amerykańskiego serialu o młodych, ambitnych uczniach „high school”, a historia, która wydarzyła się w zwykłym polskim podwarszawskim Milanówku. Uczniowie tamtejszego gimnazjum po lekcjach stworzyli swojej niepełnosprawnej nauczycielce sztuczną rękę!

 3. kawaleria12072018 12.07.2018

  Wspaniałe wydarzenie o historycznych korzeniach. Na Hrubieszowie IV Święto Strzelca Konnego

  Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 13 do 15 lipca 2018 r. odbędzie się IV Święto Strzelca Konnego.

 4. 1270orzelwblocie 11.07.2018

  To wideo znowu podbija internet. Polak ratuje orła tonącego w błocie

  Mamy sezon ogórkowy, więc cała Polska żyje ogromnym pytonem grasującym pod Warszawą. Także za granicą dziennikarze szukają tematów, które zainteresują ich odbiorców. Brytyjskie media odkryły historię polskiego fotografa, który uratował orła tonącego w błocie

 5. guns-n-roses-10072018 10.07.2018

  Kolejny zespół muzyczny komentuje sytuację w Polsce? Tak twierdzą lewicowo-liberalne media. A jaka jest prawda?

  Nie milkną jeszcze echa od wystąpienia Micka Jaggera i jego odpowiedzi na list Wałęsy, a opozycja doszukała się kolejnego zespołu muzycznego, który komentuje sytuację polityczną w Polsce. No właśnie, czy na pewno o to im chodziło?

 6. Mick-Jagger-9072018 09.07.2018

  Wałęsa nie będzie zadowolony z tej odpowiedzi Micka Jaggera "Jestem za stary by być sędzią"

  Podczas niedzielnego koncertu The Rolling Stones lider tego zespołu postanowił opowiedzieć Lechowi Wałęsie na jego list. Były prezydent jednak nie może być zadowolony z odpowiedzi muzyka

 7. debski04072018 04.07.2018

  Rafał Dębski: "Najwybitniejszą dynastią byli Piastowie"

  Opisywał kosmiczne wojaże jak i XIX wieczne, mroczne historie.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook