Jedynie prawda jest ciekawa


Lepsze warunki bytowania dla nietoperzy

26.10.2013

Lepsze warunki bytowania będzie miała kolonia nocka łydkowłosego na strychu wyremontowanego kościoła w Jeleniewie (Podlaskie). Ten gatunek nietoperza uważany jest w Polsce za zagrożony.

Jak poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK) Teresa Świerubska,  niedawno w ramach unijnego Programu Operacyjnego "Ryby" 2007-2013" został wyremontowany kościół w Jeleniewie gdzie bytuje największa w Polsce letnia kolonia nocka łydkowłosego licząca ok. 200 samic.

W ramach projektu zadbano, by polepszyć warunki nietoperzom, które gromadzą się na strychu świątyni. Jak poinformowała Świerubska, pomyślano też, aby obecność ssaków w tym miejscu nie była uciążliwa.

W ramach remontu skonstruowano także specjalne otwory pod elewacją kościoła, by mogły tam wchodzić inne gatunki nietoperzy. W kościele bytuje też kolonia rozrodcza mroczka, która liczy 300 samic.

Jak informuje Świerubska, te dwie kolonie nietoperzy przylatują na przełomie kwietnia i maja. Są to wyłącznie samice, które rodzą młode, wychowują je i pod koniec sierpnia odlatują. Nocek łydkowłosy wybiera sobie strych kościoła w Jeleniewie, gdyż ssak ten jest związany z dużymi zbiornikami wody, gdzie poluje, chwytając ofiary znad samej tafli wody. W Polsce są dwie kolonie nocka, oprócz tej w Jeleniewie jest kolonia w Lubni na Pomorzu.

Na terenie SPK występują nietoperze również takich gatunków karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta, mroczek późny. Są też cztery inne gatunki: gacek brunatny, mopek, nocek rudy i mroczek pozłocisty, które hibernują na Suwalszczyźnie w specjalnych piwniczkach, o które dba Suwalski Park Krajobrazowy. W naszym kraju występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook