Jedynie prawda jest ciekawa


Lekarze innych specjalności powinni znać podstawy geriatrii

30.01.2014

Lekarze innych specjalności, szczególnie interniści, powinni być uczeni elementów geriatrii - przekonywali eksperci podczas odbywającego się w Warszawie I kongresu Zdrowego Starzenia. Podkreślali również, że leczenie osób starszych musi być lepiej finansowane.

W czwartek rozpoczął się dwudniowy Kongres Zdrowego Starzenia, organizowany przez "Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się" we współpracy z resortami pracy, zdrowia oraz sportu i stołecznym ratuszem.

Eksperci zwracali uwagę na zbyt małą liczbę geriatrów w Polsce - jest ich zaledwie ponad 200, oddziałów geriatrycznych ok. 40, w sumie 700 łóżek. Wskazywali, że geriatria, a także interna, która również zajmuje się leczeniem ludzi w podeszłym wieku, to dziedziny zbyt słabo finansowane.

Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki przekonywał, że pacjent w podeszłym wieku będzie zawsze bardziej "kosztochłonny" niż sześćdziesięciolatek, bo będzie wymagał kogoś do pomocy, do umycia, nakarmienia, rehabilitacji, podczas gdy pacjent młodszy w większości przypadków da sobie sam radę. "Jeśli NFZ to zauważy, to wtedy zaczną powstawać oddziały geriatryczne" - mówił.

Podkreślił, że choć miejsca specjalizacyjne na geriatrii są wypełnione prawie w 100 proc., młodzi ludzie nie garną się do tej specjalizacji.

- Nie jest ona spektakularna, sukces nie jest tak szybki, jak np. w kardiologii interwencyjnej, w związku z tym nie jest interesująca dla młodych ludzi. Jest równocześnie nieco gorzej finansowana niż inne specjalności. Jest też bardziej pracochłonna - mówił.

Zwrócił uwagę, że osobami starszymi obecnie zajmują się wszyscy, lekarze: urolodzy, interniści, lekarze rodzinni, kardiolodzy.

- Średnia wieku w poradniach i na oddziałach kardiologicznych dawno przekroczyła 60 lat, liczba osiemdziesięciolatków też jest bardzo duża. W związku z tym wszyscy leczą ludzi starszych, bo muszą i bardzo dobrze. My zaproponowaliśmy, że będziemy organizować kursy z zakresu geriatrii dla lekarzy innych specjalności, żeby te najważniejsze problemy rozwiązywali sami - mówił prof. Grodziecki.

Podkreślił, że na całym świecie buduje się obecnie systemy geriatryczne specjalistów zajmujących się chorobami typowymi dla wieku podeszłego, czyli takimi, które w ogóle nie występują w wieku np. 40-50 lat.

- Tu nie chodzi o nadciśnienie, raczej takie schorzenia jak sarkopenia, nietrzymanie moczu, upadki, osłabienie ogólne, demencja - to są problemy starości, które w ogóle nie występują wcześniej - dodał.

Także Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacek Imiela mówił o potrzebie wprowadzania elementów geriatrii na różnych etapach kształcenia lekarzy różnych specjalności. Dodał, że przy takich brakach w geriatrii, z jakimi borykamy się obecnie w Polsce, interna stała się dziedziną, która pomaga geriatrii i z której wyrastają późniejsi geriatrzy.

- Staramy się zmieniać program szkolenia internistów o elementy geriatryczne, żeby interniści mogli szybciej uzyskać specjalizację z geriatrii, w drodze tzw. szybkiej ścieżki specjalizacyjnej, ale bez szkody dla jakości i poziomu ich wiedzy - mówił.

Prof. Imiela przekonywał, że jeśli będziemy mieli wykształconych internistów kierunku geriatrii, będzie można tworzyć na internie pododdziały geriatryczne. Podkreślił, że trzeba również przedyskutować kwestie finasowania zarówno interny, jak i geriatrii. Mówił, że należy nie tylko wykształcić lekarzy geriatrów i umożliwić im pracę, ale również sprawić, żeby to leczenie też stało się opłacalne.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę na konieczność holistycznego patrzenia na pacjenta w podeszłym wieku. Przypomniał, że osoby starsze cierpią często na wiele różnego rodzaju schorzeń i do leczenia ich w wielu przypadkach powinny być tworzone zespoły terapeutyczne złożone ze specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook