Jedynie prawda jest ciekawa


Latający samochód Polaka

05.06.2013

Czy pasja zrodzona w Przemyślu zaowocuje motoryzacyjną rewolucją? Polski inżynier skonstruował latający samochód.

Pochodzący z Przemyśla inżynier Witold Mielniczek zaprojektował i skonstruował model pojazdu o tajemniczej nazwie B. Jest to zdalnie sterowany… latający samochód. Całkiem nieźle radzi sobie w trudnym terenie, a w razie potrzeby może wystartować pionowo i lecieć jak kwadrokopter. Litowo-polimerowa bateria wystarcza na 15 minut lotu. Jest szansa, że niedługo powstanie prototyp pojazdu w skali 1:1!

Pojazd już robi furorę. Wykonany jest z bardzo wytrzymałego poliwęglanu, co czyni go odpornym na upadki nawet ze znacznej wysokości. Za możliwość lotu odpowiada moduł PDU (Propelling Driving Unit), który łączy koło o średnicy 22 centymetrów i obracające się w płaszczyźnie poziomej śmigło. Śmigło podczas jazdy po ziemi nie wystaje poza obrys pojazdu. B jest wyposażony w kamerę.
Konstruktor B Witold Mielniczek jest przemyślaninem, który obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Na Wyspy trafił w poszukiwaniu pracy. Nie od razu został jednak konstruktorem. – Początki nie były łatwe, praca w rzeźni, na budowie, taksówce, później w laboratorium mikrobiologicznym. Aż w końcu zdecydowałem się zrobić coś z rysowaniem, a że nigdy nie bałem się technicznych przedmiotów poszedłem w Londynie na Product Design and Robotics – mówi w rozmowie z „Gazetą Przemyską”. Tam mógł projektować, budować i programować pierwsze roboty. Już w czasie studiów wygrał zawody organizowane dla DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency). Sukces jego drużyny Halo pozwolił mu na podjęcie nauki w jednej z najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii – University of Southampton. Tam Witold obecnie pracuje nad doktoratem.

Marzenia o lataniu zrodziły się jeszcze w Przemyślu. – Od zawsze marzyłem o lataniu. Gdy miałem szesnaście lat trafiłem do MDK, do sekcji lotniczej pod kierunkiem Marka Włocha. Tam od razu zaraziłem się lataniem – opowiada nam Witek. Drugą pasją było rysowanie. Ona też narodziła się w Przemyślu. – Trafiłem pod skrzydła pana Andrzeja Cieszyńskiego, który udzielił mi szeregu bezcennych lekcji rysowania – wspomina konstruktor pojazdu B. Przystępując do pracy nad pojazdem wynalazca myślał o prawdziwym samochodzie. – Wszystko zawsze zaczyna się od modelu. Jeśli chodzi o pojazd w skali 1:1, to z 45 narysowanych wybrałem właśnie ten, ponieważ jest najłatwiejszy do zbudowania. Także fundusze potrzebne na pierwszy prototyp są bardzo niewielkie w porównaniu z innymi projektami tego typu – mówi.

– B byłby pojazdem o wiele bardziej zwinnym niż śmigłowiec w powietrzu, na ziemi również dobrze by sobie radził. Wiadomo, że jest po drodze wiele pracy i projektowania, ale nie ma problemów, których nie dałoby się przezwyciężyć – zaznacza Witold Mielniczek. Na razie jedynym kłopotem stojącym na drodze zmierzającej do skonstruowania pojazdu są pieniądze. Ale i tu pojawiają się pewne szanse, bo B cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W serwisie Kickastarter, w ciągu zaledwie kilku dni, pojazd oglądało już ponad 300 tys. ludzi! – Wielu się kontaktowało. Z Francji, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych. Jestem właśnie w trakcie rozmowy z potencjalnymi sponsorami pojazdu w skali 1:1. Wszystko wydaje się iść według planu i zmierza do zbudowania pierwszego w pełni funkcjonalnego, latającego samochodu. Polskiego! – podkreśla przemyślanin.

źródło: "Gazeta Przemyska"

[fot. "Gazeta Przemyska]


Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook