Jedynie prawda jest ciekawa


Kukurydzianki się nie napijesz

23.05.2012

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała propozycję, aby do definicji Polskiej Wódki wpisać, że jest to napój alkoholowy uzyskiwany nie tylko ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju, ale też z kukurydzy.

Nowa definicja napoju znajduje się w proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Nowe przepisy mają zmienić definicję Polskiej Wódki/Polish Vodka i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.

Resort rolnictwa uzasadniał wcześniej, że nowe uregulowania prawne mają spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która na podstawie oznaczeń geograficznych mogła by się odróżniać od innych wódek na europejskim rynku. MRiRW przypominało, że wódkę tę produkuje się w Polsce z ziemniaków lub tradycyjnych zbóż. Rządowy projekt przewiduje, że Polska Wódka musi być wytwarzana w Polsce.

Podczas drugiego czytania w Sejmie zaproponowano, aby w definicji Polskiej Wódki uwzględnić także możliwość jej produkcji z kukurydzy. Tylko dwóch posłów komisji głosowało jednak w środę za pozytywnym zaopiniowaniem tej poprawki, 20 było przeciw. Teraz poprawką zajmie się Sejm podczas głosowań.

W 2008 r. Unia Europejska dopuściła, by wódką nazywać napój alkoholowy produkowany z innych surowców pochodzenia rolniczego, np. winogron. W ocenie posłów - przeciwników poprawki - zawężenie definicji pozwoli utrzymać wysoką markę polskiej wódki na świecie - jako rozpoznawalnego produktu.

Za dopisaniem kukurydzy do definicji Polskiej Wódki był związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Przypominał, że wytwarzane w Polsce wódki korzystają z bazy surowcowej w postaci kukurydzy. Kukurydza jest najbardziej wydajnym z surowców wykorzystywanych do produkcji alkoholu, a niedopisanie jej do definicji spowoduje, że produkcja stanie się mniej opłacalna.

Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw negatywnie wypowiadała się o kukurydzy w trakcie prac nad zmianami. W ocenie Rady tradycyjna polska wódka nie powstawała z kukurydzy, bo nie jest ona tradycyjnym polskim zbożem.

Przeciwnicy podkreślali, że zapis nie oznacza zakazu produkcji wódki z kukurydzy, tylko zakaz wykorzystywania wobec takiego alkoholu nazwy Polska Wódka.

Do głosowania zmian może dojść podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook