Jedynie prawda jest ciekawa


Kto ma większe długi - Polki czy Polacy?

12.02.2018
gender-money
Kto ma większe długi - Polki czy Polacy?

Mężczyźni czy kobiety mają większą tendencję do zadłużania się w instytucjach finansowych? Czy płeć ma wpływ na wysokość zaciąganego kredytu?

Mężczyźni częściej niż kobiety mają długi w bankach, średnia wartość niespłacanego przez nich kredytu to 62,1 tys. złotych. Kobiety mają do oddania średnio 57,7 tys. złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 


Z danych KRD wynika, że kobiety zadłużają się w firmach pożyczkowych równie często jak mężczyźni. Jednak to one mają tam większe długi. "Statystyczna Polka ma do oddania firmie pożyczkowej blisko 4,5 tys. złotych, podczas gdy zaległości Polaka są o pół tysiąca złotych mniejsze" - podkreślono. 

Z kolei mężczyźni częściej zadłużają się w bankach. Wśród dłużników aż 61 proc. stanowią panowie. Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę w komentarzu, że kobiety najczęściej pożyczają mniejsze kwoty na kupno nowych mebli i dodatków do mieszkania, nieoczekiwane wydatki czy sfinansowanie bieżących potrzeb. "Zdarzają się też spontaniczne zakupy: pożyczka 5 tys. złotych na spodnie i torebkę sygnowaną logiem znanego projektanta" - zauważył. 

Mężczyźni zapożyczają się w bankach na kupno mieszkania czy samochodu. "W firmach pożyczkowych zaciągają pożyczki na kaprysy: drogie kino domowe lub nowy model smartfona. Coraz częściej panowie pożyczają też na kupno motoru, a potem na akcesoria motocyklowe" - wskazał prezes KRD.  

W raporcie podkreślono, że firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają kredytów na wyższe kwoty, z dłuższym terminem spłaty. W ten sposób przejmują cześć klientów bankowych. 

Z danych KRD wynika, że mieszkańcy dużych miast najczęściej zapożyczają się w bankach. Z kolei mieszkańcy wsi i małych miasteczek częściej zaciągają dług w firmach pożyczkowych. Najwięcej dłużników bankowych i pożyczkowych mieszka na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. 

W analizie KRD zwrócono uwagę, że co drugi dłużnik bankowy ma od 36 do 55 lat, a co trzeci przekroczył 56. rok życia. W przypadku firm pożyczkowych struktura wiekowa dłużników jest dokładnie odwrotna. Najwięcej, bo aż 37 proc. wszystkich zadłużonych wobec firm pożyczkowych ma od 18 do 35 lat. Później z każdym rokiem odsetek zadłużonych maleje. 

Rekordzistą wśród dłużników firm pożyczkowych jest osoba, która poza niespłaconą w terminie pożyczką, dodatkowo zalega z zapłatą u dwudziestu innych wierzycieli. Dług z tytułu zaciągniętej pożyczki to około 1 tys. 300 złotych, ale łączne zadłużenie wobec pozostałych podmiotów wynosi blisko 150 tys. złotych. (PAP) 

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. KRD BIG jest jedną z prywatnych firm, która działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. 


PAP/PŻ/MP

fot. Stock/MP

Warto poczytać

 1. 1270religiawszkole 23.02.2018

  Katecheci będą mogli być także wychowawcami klas

  Możliwość powoływania katechetów na wychowawców klas proponuje MEN w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Teraz rozporządzenie zakazuje nauczycielom religii pełnienia funkcji wychowawców klasy.

 2. relacja-z-wojciecha 16.02.2018

  Relacja z otwarcia wystawy św. Wojciecha

  20 stycznia br. w Auli Jana Pawła II w Gdańsku Oliwie (Kuria Metropolitalna) odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej, upamiętniająca życie i działalność błogosławionych Kościoła Gdańskiego.

 3. chinese-new-year 15.02.2018

  2018 – Rok Psa 狗年

  Państwo Środka wkracza w Nowy Rok. Co to oznacza?

 4. 1270agataiandrew 13.02.2018

  Sondaż: trzy czwarte Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia

  Trzy czwarte Polek i Polaków badanych w sondażu Kantar Public (74 proc.) wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. 45 proc. jest przekonanych, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz.

 5. muzeum-cieszynskie 12.02.2018

  Remont Sali Egipskiej w cieszyńskim muzeum

  Muzeum Śląska Cieszyńskiego zamierza jeszcze w tym roku odrestaurować ściany Sali Egipskiej, jednego z dwóch reprezentacyjnych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie, w którym placówka ma swoją siedzibę.

 6. CzajkaSpaceX 09.02.2018

  Internauci znają go z mema. Dziś polski programista pracuje u Elona Muska

  Polski programista Tomasz Czajka pracował nad systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - informuje na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo Informatyczne

 7. 1270brutus 08.02.2018

  Uroczyste przejście na emeryturę szczecińskiego psa-policjanta

  Uroczyste pożegnanie zorganizowano Brutusowi, owczarkowi niemieckiemu, który przeszedł na "emeryturę". Pies-funkcjonariusz pracował w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie dziesięć lat.

25.02
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook