Jedynie prawda jest ciekawa


Kto ma najszybszy Internet?

26.09.2011

W Korei Południowej średnia prędkość pobierania danych wynosi 2,202 KBps. Dwa kolejne miejsca zajmują natomiast Rumunia i Bułgaria. W tym pierwszym kraju przeciętna prędkość ściągania plików wynosi 1,909 KBps, w drugim - 1,611 KBps.

W czołówce rankingu plasują się również inne kraje europejskie – czwarte miejsce zajmuje Litwa (1,462 KBps), a piąte Łotwa (1,377 KBps). Polska ze średnią prędkością wynoszącą 432 KBps zajmuje w tym zestawieniu 48. miejsce, tuż za Chorwacją. 

Co ciekawe potęga gospodarka, jaką są Stany Zjednoczone, nie uplasowała się zbyt wysoko, zajmując 26. miejsce. Średnia prędkość pobierania danych w USA wynosi 616 KBps. Wśród innych dużych gospodarek Niemcy notują wynik w granicach 647 KBps, natomiast Chiny 245 KBps.

Na końcu rankingu znalazły się z kolei kraje afrykańskie. Najwolniejszy Internet na świecie ma Kongo – pliki ściągamy tu ze średnią prędkością 13 KBps. Podobnie sytuacja ma się w Republice Środkowoafrykańskiej (14 KBps).

- Rozbieżności, na które natrafiliśmy przy tworzeniu rankingu, były uderzające. Mimo, że rozwinięte gospodarki prześcignęły kraje rozwijające się pod kątem prędkości pobierania danych, to wielkie państwa, takie jak Wielka Brytania, USA, Francja, Chiny czy Kanada, nie znalazły się nawet w pobliżu czołówki rankingu. Obserwujemy natomiast wysokie prędkości w krajach Europy Wschodniej, gdzie nacisk na rozwój infrastruktury i sprzyjające warunki geograficzne wpływają na lepszą łączność – skomentował wyniki Robert Levitan, prezes Pando Networks.

Pando Networks opracował ranking szybkości internetu na świecie na podstawie 27 mln pobrań plików z 20 mln komputerów w 224 krajach. Przeciętna prędkość pobierania danych dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 580KBps. Badania objęły okres od stycznia do czerwca 2011 r.

RJ 

[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook