Jedynie prawda jest ciekawa


Księżycowy spacer

26.06.2012

W najbliższą środę i czwartek wieczorem będziemy mogli obserwować Księżyc przechodzący niedaleko Saturna i Spiki - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak wyjaśnił naukowiec, Spica (Kłos, Alfa Vir) to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Panny. "Jej blask wynosi 0,98 wielkości gwiazdowych, co czyni ją piętnastą gwiazdą na niebie pod względem jasności. W rzeczywistości jest to niebieski olbrzym prawie 11 razy masywniejszy od Słońca, którego powierzchnia jest rozgrzana do temperatury 30000 Kelwinów. Znajduje się on 260 lat świetlnych od Ziemi" - dodał.

Przypomniał, że Spica na naszym niebie leży bardzo blisko ekliptyki, przez co, co pewien czas, blisko niej znajdują się różne ciała Układu Słonecznego. "Najbardziej efektownie wyglądają oczywiście spotkania z jasnymi obiektami, takimi jak Księżyc czy najjaśniejsze planety" - powiedział astronom.

Do takiego spotkania, i to potrójnego, dojdzie wieczorem 27 i 28 czerwca. "Od pewnego czasu w okolicach Spiki przebywa bowiem Saturn, którego blask obecnie wynosi 0,7 wielkości gwiazdowych. Jest więc on nieznacznie od Spiki jaśniejszy. Dystans dzielący oba ciała na sferze niebieskiej wynosi obecnie tylko 4 stopnie" - opisał dr Olech.

Dodał, że podczas tych wieczorów, obok Saturna i Spiki przejdzie jeszcze Księżyc w pierwszej kwadrze. Przesunie się on pod nimi- 27 czerwca świecąc około 9 stopni na zachód od Spiki, a dobę później około 6 stopni na wschód.

"Całej trójki najlepiej wypatrywać wieczorem. Około godziny po zachodzie Słońca, więc po 22 naszego czasu, wdać je około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem" - radził astronom.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook