Jedynie prawda jest ciekawa


"Krzyk" Muncha wart 80 mln dolarów

12.04.2012

Jeden z najsłynniejszych obrazów świata "Krzyk" Edvarda Muncha wystawiono w czwartek na jednodniowy pokaz w Londynie w domu aukcyjnym Sotheby's. Wyceniany na ok. 80 mln dolarów obraz ma być sprzedany na aukcji w Nowym Jorku 2 maja.

Artysta namalował ekspresjonistyczny "Krzyk" w oleju, temperą oraz pastelami w czterech wersjach w 1893 r.

Obraz oferowany na sprzedaż przez Sotheby's, namalowany pastelami, należący do norweskiego biznesmana Pettera Olsena, to jedyny egzemplarz będący własnością prywatną. Ojciec Olsena był przyjacielem artysty.

Jako jedyny z czterech wersji ma na dolnej ramie tabliczkę tłumaczącą okoliczności jego namalowania. Much wyjaśnia, że "Krzyk" występuje w przyrodzie i nie dobywa się z otwartych ust postaci na pierwszym planie obrazu.

To także jedyna wersja, w której jedna z dwóch postaci na drugim planie opiera się o balustradę mostu i patrzy na wodę. Na trzech pozostałych postaci idą mostem i patrzą przed siebie.

Obraz odczytywany jest jako wyraz alienacji współczesnego człowieka.

Edvard Munch (1863-1944) uważany jest za reprezentanta symbolizmu w malarstwie i prekursora ekspresjonizmu. "Krzyk" jest częścią cyklu "Fryz Życia", w którym artysta analizuje pojęcia miłości, strachu, śmierci, melancholii i niepokoju.

W Londynie zadbano o bezpieczeństwo cennego dzieła. Obraz można obejrzeć tylko za imiennym zaproszeniem (w przypadku dziennikarzy potrzebna jest akredytacja). Pilnują go ochroniarze i nie można do niego podchodzić zbyt blisko.

Jak zaznaczają rzeczoznawcy paradoksem rynku sztuki jest to, że nabywcy niekoniecznie zależy na tym, by obraz kupić jak najtaniej, ponieważ cena wyznaczy nowy benchmark, z którym będzie on osobiście kojarzony.

Dwie wersje "Krzyku" są w Galerii Muncha w Oslo, trzecia w Galerii Narodowej, także w Oslo. Dwie wersje obrazu padły w przeszłości łupem złodziei (w 1994 r. i 2004 r.), ale szczęśliwie zostały odzyskane.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook