Jedynie prawda jest ciekawa


Na Mazurach wstrzymano zabijanie wron i kruków

27.10.2011

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął też postępowanie o stwierdzenie nieważności wydanego w lipcu zezwolenia na redukcję tych gatunków.

O decyzji poinformowała  Monika Jakubiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie zezwolenia na zabicie poprzez odstrzał osobników kruka, wrony siwej i sroki - powiedziała Monika Jakubiak.

Jak dodała, powodem takiej reakcji jest podejrzenie, że olsztyńscy urzędnicy od ochrony przyrody, którzy wydali zgodę na zabijanie ptaków, popełnili błędy proceduralne. Do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy GDOŚ wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania odstrzału. I powiadomił o tym 10 kół łowieckich, które miały strzelać do ptaków.

Zgodę na odstrzelenie w ciągu trzech lat w okolicach Szczytna 250 kruków, 190 wron siwych i 600 srok wydała pod koniec lipca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Stało się tak na wniosek Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które uzasadniało redukcję tych gatunków potrzebą ochrony populacji zajęcy i kuropatw.

Przeciwko odstrzałowi zaprotestowali ekolodzy z Komitetu Ochrony Orłów oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), którzy do dzisiaj zebrali 5 tys. podpisów pod petycją z żądaniem unieważnienia decyzji o odstrzale. Ich zdaniem myśliwi drastycznie przeszacowali liczebność ptaków przeznaczonych do redukcji.

- Bardzo cieszymy się ze wstrzymania odstrzału i mamy nadzieję, że postępowanie doprowadzi do pozytywnego finału. To powinien być sygnał dla innych regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, żeby nie podejmowały w przyszłości tak pochopnych decyzji - oceniła Katarzyna Groblewska, rzecznik OTOP.

Ryszard Żebrowski prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego zapowiedział w rozmowie z PAP,
że odwoła się do sądu administracyjnego, bo - w jego ocenie - decyzja o odstrzale jest już prawomocna.

- Moim zdaniem próba unieważnienia tej decyzji to błąd i niezrozumienie potrzeb środowiska. Niepotrzebnie zadziałały emocje, bo ktoś lubi kruki. Ptactwa drapieżnego jest zdecydowanie za dużo, co stanowi zagrożenie dla innych gatunków zwierząt - stwierdził Żebrowski.

Według Żebrowskiego odstrzał ptaków krukowatych w powiecie szczycieńskim praktycznie jeszcze się nie rozpoczął, bo myśliwi wyznaczeni przez koła łowieckie przechodzili dotychczas specjalistyczne szkolenia.

PAP
fot. wikipedia.org

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook