Jedynie prawda jest ciekawa


Koreańczycy kręcą film o "Ćmielowie"

29.03.2012

Dzieje Zakładów Porcelany "Ćmielów" (Świętokrzyskie) będą w telewizji południowokoreańskiej tematem filmu dokumentalnego z serii "100-letnie firmy świata". Ekipa KBS (Korean Broadcasting System) Word TV właśnie kończy zdjęcia w ćmielowskiej fabryce.

Jak poinformował Jae Won Jung z grupy Media Park, która kręci materiały, autorzy tego programu nie prezentują jedynie produktów czy marek, ale przede wszystkim starają się opowiedzieć historie wiekowych firm. - Wierzymy, że to właśnie tradycja i dzieje tych zakładów sprawiają, iż pomimoupływu czasu ich wyroby cieszą się powodzeniem i są kupowane przez kolejne pokolenia - tłumaczy filmowiec.

Według niego, w Korei Południowej jest niestety niewiele przedsiębiorstw, które liczą więcej niż 10 lat. - Mamy więc nadzieję, że nasz program przybliży biznesmenom praktyczną wiedzę i cenne doświadczenia - mówi Jung. To przesłanie adresujemy nie tylko do koreańskich przedsiębiorców, ale do wszystkich, którzy budują pozycję swojej firmy - dodaje.

List polecający grupę Media Park - uhonorowaną licznymi nagrodami za najlepsze materiały filmowe produkcji koreańskiej, i zachęcający do współpracy z koreańską telewizją skierował do zarządu "Ćmielowa" konsul Ambasady Republiki Korei w Warszawie Sikh Kim.

- Wizyta KBS Word TV jest dla nas miłym zaskoczeniem; nie spodziewaliśmy się, że ktoś z dalekiej Korei może tak dobrze znać historię naszych zakładów - przyznaje prezes "Ćmielowa" Inga Kamińska.

Jej zdaniem, wieloletnia praktyka produkcyjna jest ceniona szczególnie w kulturach Wschodu, jednak zaczyna być doceniana również w Europie. "Wiadomo bowiem, że firma, która produkuje od dziesięcioleci nie wypuści na rynek +tandety+, ponieważ zniszczyłaby w ten sposób swoją reputację" - przekonuje Kamińska.

"Ćmielów" zawsze starał się szukać własnego stylu, czerpiąc z ogólnoeuropejskich wzorców i łącząc je z doświadczeniem doskonałych polskich projektantów - podkreśla szefowa zakładów

Badacze spierają się co do daty powstania wytwórni porcelany w Ćmielowie. Przyjmuje się rok 1804, choć niektórzy wskazują rok 1790. Inicjatorem i pierwszym właścicielem manufaktury był hr. Hyacynt Małachowski, który zatrudnił miejscowych garncarzy pod kierunkiem zagranicznych fachowców od produkcji kamionki, fajansu i porcelany.

KBS Word TV emituje swoje programy na terenie Korei Południowej, a także nadaje za pośrednictwem satelity. Program "100-letnie firmy świata" jest transmitowany od listopada zeszłego roku w Europie, Ameryce, północnej Afryce oraz w większości regionów Azji.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook