Jedynie prawda jest ciekawa


Korea Płn. zbombardowana… ulotkami

16.04.2015

Aktywiści z Korei Południowej wysyłają za północną granicę balony, które zrzucają materiały informacyjne oraz filmy na temat reżimu Kim-Dzong Una.

Działacze z Korei Południowej poinformowali w czwartek, że wznowili akcję ulotkową wymierzoną w komunistyczny reżim Korei Północnej. Aktywiści wysłali za północną granicę balony z materiałami informacyjnymi i płytami DVD z komedią „Wywiad ze Słońcem Narodu". Amerykański film opowiada o próbie zamachu na północnokoreańskiego przywódcę Kim Dzong Una.

„Zeszłej nocy wraz z innymi aktywistami wysłaliśmy do Korei Północnej balony z ulotkami antyreżimowymi; pierwotnie planowaliśmy przeprowadzić akcję w zeszłym tygodniu" - powiedział agencji Yonhap działacz Park Sang Hak, tłumacząc, że wcześniejsza próba nie powiodła się ze względu na interwencję policji. Zapowiedział także kontynuowanie tego typu działań.

Do podobnej akcji doszło na początku kwietnia.

Korea Północna traktuje akcje ulotkowe jako atak na rząd i od dawna domaga się od władz w Seulu, by zakazały działaczom ich wysyłania. Seul twierdzi, że działacze korzystają z wolności słowa. W ubiegłym roku doszło do wymiany ognia między państwami koreańskimi, kiedy Korea Północna zestrzeliła południowokoreański balon z materiałami propagandowymi.

W ostatnim czasie władze w Seulu wezwały działaczy krytykujących Pjongjang, by nie wykorzystywali już balonów do dostarczania ulotek propagandowych przez linię demarkacyjną. Podkreślono, że takie działania mogą przyczynić się do pogorszenia stosunków między państwami koreańskimi i narazić mieszkańców północnokoreańskich wsi położonych przy granicy.

ŁS / PAP

Fot. Freeimages.com

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook