Jedynie prawda jest ciekawa


"Kontakt" - wystawa wielkoformatowych fotografii Macieja Cieślaka

09.10.2017
camera
"Kontakt" - wystawa wielkoformatowych fotografii Macieja Cieślaka

Wielkoformatowe portrety, których bohaterami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, będzie można zobaczyć na wystawie fotografii Macieja Cieślaka. Ekspozycja pt. "Kontakt" będzie dostępna w Starej Galerii ZPAF w Warszawie od poniedziałku.

"Nie chciałbym, aby ten projekt był odbierany jako cykl zdjęć o osobach niepełnosprawnych; to projekt z osobami niepełnosprawnymi, który jest o nas" - powiedział PAP autor zdjęć Maciej Cieślak.

Wystawa prac Macieja Cieślaka będzie okazją do przyjrzenia się wielkoformatowym fotografiom, których bohaterami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. "Projekt pokazuje kim jesteśmy - opowiada o niekontrolowaniu uczuć, wyrażaniu emocji, ubieraniu masek przez osoby, które zatrzymały się intelektualnie na poziomie dziecka" - wyjaśnił autor zdjęć.

Jak zaznaczył Cieślak, zwrócenie uwagi na obecność osób niepełnosprawnych nie było głównym celem projektu. "Zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Pokazywanie różnorodności, inności również było powodem powstania zdjęć, lecz projekt w większym stopniu mówi o tym, czego my (pełnosprawni - PAP) nie mamy; tej odwagi w ujawnianiu swoich uczuć, emocji. Dla nas, którzy żyjemy w świecie wymiany usług, ciągłej walki o coś, często nosimy emocjonalne maski i dostosowujemy się do okoliczności" - ocenił Cieślak.

Bohaterowie prac Cieślaka pozują na czarnym tle bez rekwizytów. "Wybrałem najbardziej klasyczną, minimalistyczną formę portretu. Jednorodne tło, żadnych rekwizytów. Chciałem, aby w centrum pozostały tylko uczucia i gesty wynikające z niezafałszowanej siły bycia sobą" - mówił Cieślak.

Zdjęcia zostały zrealizowane w Ośrodku Adaptacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku. Wzięły w nim udział osoby między 25 a 50 rokiem życia o niepełnosprawności głębokiej i znacznej.

Wystawa w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików dostępna będzie od 9 do 27 października 2017 r.

Maciej Cieślak jest polskim fotografem, który w swoich pracach skupia się przede wszystkim na portretowaniu ludzi. Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie w Heidelbergu oraz ekonomię w Szkole Głównej Handlowej. Posiada tytuł doktora w dziedzinie fizyki jądrowej. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i laureatem konkursu National Geographic 2010.

 

(PAP) autor: Marek Sławiński edytor: Agata Zbieg

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook