Jedynie prawda jest ciekawa


Konsulat USA w Mediolanie uczy rapem WIDEO

03.07.2014

Konsulat Stanów Zjednoczonych w Mediolanie nakręcił teledysk w rytmie rapu, w którym uczy Amerykanów najważniejszych włoskich gestów. Sama znajomość języka włoskiego nie wystarczy; trzeba rozumieć też to co Włosi pokazują - tłumaczą autorzy zabawnego filmu.

Edukacyjny teledysk rozpowszechniono również we włoskich mediach i na portach internetowych, gdzie w ciągu jednego dnia obejrzały go tysiące osób. Internauci oglądają i komentują, zazwyczaj z rozbawieniem, wyczyny pracowników amerykańskiego konsulatu, twórców "Rapu o włoskich gestach".

Jego bohaterem jest młody Amerykanin, który przyjechał do Mediolanu, gdzie w żaden sposób nie może się porozumieć, ani nawet zamówić wody w barze. Nie zna najprostszych gestów, jakimi Włosi porozumiewają się na co dzień.

Teledysk nakręcono na ulicach stolicy Lombardii, a także w siedzibie konsulatu, na tle portretów prezydenta USA Baracka Obamy, wiceprezydenta Joe Bidena i sekretarza stanu Johna Kerry'ego.

Dzięki temu materiałowi można się dowiedzieć jak pokazać, że jest się głodnym albo że coś kogoś zupełnie nie obchodzi. Rapujący nauczyciele uczą, jak bez słów poprosić o kawę, wodę lub wino, bo każde z tych życzeń wyraża się w inny sposób. Widzowie poznają też wyrazistą i powszechnie używaną gestykulację, za pomocą której zadaje się pytanie: "czego chcesz?" lub daje się do zrozumienia, że to koniec rozmowy albo, że ktoś jest szalony.

Po włosku przy pomocy rąk można powiedzieć, że gdzieś jest tłok, że coś jest doskonałe albo zapytać: "czego się boisz?". Trzeba przy tym bardzo uważać, bo niekiedy różnice w gestach są niewielkie i mogą zupełnie zmienić ich znaczenie.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook