Jedynie prawda jest ciekawa


Konkurs na rewitalizację warszawskiej Rotundy

04.06.2013

Budynek Rotundy w centrum Warszawy będzie modernizowany. Dla wielu warszawiaków obiekt jest ikoną stolicy, dlatego w ogłoszonym we wtorek konkursie na projekt zaznaczono, że Rotunda ma zachować obecne wymiary, filigranową konstrukcję i dach z "generalskim wężykiem".

Rotunda to budynek banku PKO BP na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej; rewitalizacja jest konieczna ze względu na zły stan techniczny budynku.
Przewodniczący sądu konkursowego Konrad Kucza-Kuczyński podkreślił na konferencji prasowej, że poza dyskusją jest zachowanie proporcji i wymiarów budynku, charakterystycznego "wężyka" na dachu, filigranowej konstrukcji szkieletowej. Ponadto Rotunda ma być transparentna, widoczne ma być jej wnętrze, strop antresoli i wiszące podniebienie dachu. Zachowana w niezmienionej formie i miejscu ma być także tablica upamiętniająca katastrofę w 1979 r., w której w wyniku wybuchu gazu zginęło 49 osób.
Od uczestników konkursu oczekuje się także propozycji stworzenia wokół budynku atrakcyjnej przestrzeni - miejsca spotkań, "teatru miejskiego życia". Kucza-Kuczyński zaznaczył, że zmiana otoczenia wokół Rotundy nie będzie finansowana przez bank. "Rewitalizacja Rotundy ma do tej zmiany zdopingować" - powiedział.
Rozstrzygnięcie wyników konkursu zaplanowano na 28 listopada 2013 r. Przebudowa Rotundy powinna ruszyć pod koniec 2014 r. Modernizację budynku sfinansuje jego właściciel.
Jak powiedział dyrektor pionu wsparcia biznesu PKO BP Jarosław Orlikowski, po modernizacji część powierzchni banku zostanie oddana na użytek mieszkańców i turystów.
Przed ogłoszeniem konkursu na projekt modernizacji Rotundy przeprowadzono konsultacje społeczne. Wynika z nich, że dla mieszkańców stolicy Rotunda to ikona Warszawy porównywalna z Pałacem Kultury i Nauki czy herbem miasta - syrenką. Rotunda jest wyznacznikiem centrum Warszawy, miejscem spotkań, budzi sentyment. Z jednej strony Rotunda uważana jest za perełkę architektury modernizmu, a z drugiej za symbol szpetoty m.in. za sprawą reklam wielkoformatowych.
Z badania wynika także, że mieszkańcy oczekują, by Rotunda była wizytówką Warszawy, miejscem spotkań integrującym różne grupy społeczne, miejscem odpoczynku w otoczeniu zieleni, unikalnym i bezpiecznym.
Rotunda stanowi element tzw. Ściany Wschodniej - głównej inwestycji w Warszawie w latach 60. W 1979 r. w budynku nastąpił wybuch gazu, w wyniku którego zginęło 49 osób. Obiekt odbudowano, jednak stracił charakterystyczną cechę - przezroczystą elewację. Ściana Wschodnia została wpisana w 2003 r. na listę dóbr kultury.
PAP/run
Fot. KD KOZIKOWSKI DESIGN

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook