Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec chińskiego roku smoka

09.02.2013

W niedzielę Chińczycy powitają rok węża. Dziś żegnają rok smoka w tradycyjnym chińskim kalendarzu księżycowo-słonecznym. Święto Wiosny jest najdłuższym i najhuczniej obchodzonym spośród tradycyjnych chińskich świąt.

Na powitanie roku węża ulice, place i parki w całym kraju przystrojono już lampionami i innymi noworocznymi dekoracjami. Na drzwiach mieszkań zawisły pomyślne wróżby i życzenia. Najczęściej pojawia się wśród nich znak "fu", oznaczający szczęście i bogactwo.

Dominującym kolorem ozdób jest czerwony, od zawsze uważany w Chinach za szczęśliwy. Festiwal noworoczny potrwa ponad dwa tygodnie, aż do Święta Latarni obchodzonego 15. dnia nowego roku.

By symbolicznie pozbyć się starych zmartwień i ułatwić przybycie nowego szczęścia, Chińczycy przed Świętem Wiosny dokładnie sprzątają mieszkania, strzygą włosy i wymieniają garderobę.

Popularną metodą fetowania Nowego Roku jest odpalanie fajerwerków, jednak ich używania ze względu na bezpieczeństwo zakazało w ostatnich latach wiele dużych miast. W tym roku władze Pekinu zaapelowały do obywateli, by ograniczyli odpalanie sztucznych ogni z powodu utrzymującego się w ostatnich tygodniach dużego zanieczyszczenia powietrza. W Kantonie na południu kraju po raz pierwszy od lat nie odbędzie się noworoczny pokaz fajerwerków organizowany przez miasto. Chociaż władze nie podały oficjalnie powodów odwołania pokazu, część mieszkańców spekuluje, że ono również może mieć związek z zanieczyszczeniem powietrza.

Reszta Chin odpala fajerwerki, a my świętujemy, podziwiając kwiaty

- powiedział Chen Chen z biura prasowego władz Kantonu, nawiązując do lokalnej tradycji miasta, które z okazji Święta Wiosny wypełnia się kwiatowymi targami. Pozwala to przypomnieć, dlaczego ta 15-milionowa handlowo-przemysłowa metropolia, w której poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekracza normy z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, nazywana bywa zwyczajowo "miastem kwiatów".

W całych Chinach jednym z najważniejszych elementów Święta Wiosny jest uroczysta kolacja jedzona w wigilię Nowego Roku, koniecznie w rodzinnym gronie, nawet jeśli spotkanie z krewnymi oznacza konieczność przebycia setek, czy tysięcy kilometrów.

W kraju o powierzchni większej od Europy, w którym setki milionów osób mieszkają i pracują poza miejscem pochodzenia, tradycja nakazująca spotkanie z rodziną powoduje co roku migrację ludności na niespotykaną nigdzie skalę. Korzystając z dni wolnych od pracy, Chińczycy masowo powracają w rodzinne strony, by odwiedzić pozostających tam rodziców i dziadków oraz ich rodzeństwo i dalszych krewnych.

W tym roku chińscy przewoźnicy spodziewają się rekordowej liczby pasażerów. Całkowita liczba przejazdów pociągami, samolotami, łodziami i autobusami w czasie trwania festiwalu ma wynieść ponad 3,4 miliarda. Dodatkowo drogowcy oceniają, że ruch samochodowy na zwolnionych w okolicach święta od opłat chińskich autostradach zwiększy się w tym czasie o 70 proc.

Skalę noworocznej migracji wyraźnie widać w wielkich miastach, takich jak Kanton, w którym mniej więcej połowę populacji stanowi ludność napływowa. Kiedy przybysze wyjeżdżają do rodzinnych domów na Święto Wiosny, zatłoczone zwykle ulice Kantonu pustoszeją.

Zgodnie z chińską tradycją astrologiczną każdy rok określa jedno z 12 zwierząt - znaków chińskiego zodiaku. Według popularnych wierzeń rok węża może być pechowy dla ludzi urodzonych pod tym samym znakiem oraz dla osób spod znaku tygrysa, małpy i świni. Pecha mogą one odpędzić, m.in. nosząc odpowiednie talizmany.

Rok węża zakończy się 30 stycznia 2014 roku. Kolejny będzie rokiem konia.

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook