Jedynie prawda jest ciekawa


Kongresmen zwinął szklankę po papieżu

28.09.2015

Papież Franciszek w czwartek wygłosił przemówienie przed amerykańskim Kongresem. W trakcie swojego wystąpienia robił krótkie przerwy, by napić się wody. Szklanka, z której korzystał Ojciec Święty, zniknęła. Okazało się, że zabrał ją jeden z kongresmenów.

Kiedy papież zakończył swoje wystąpienie i skierował się do wyjścia, większość kongresmenów otoczyła go, licząc na błogosławieństwo lub krótką rozmowę. Jeden z nich obrał jednak zupełnie inny kierunek.

Bob Brady, kongresmen z Pensylwanii, postanowił w wyjątkowy sposób uczcić pierwsze w historii spotkanie z papieżem w Kongresie USA. Parlamentarzysta Partii Demokratycznej po zakończeniu przemówienia podszedł do mównicy i zabrał szklankę, z której pił Franciszek.

Z niezwykłą zdobyczą polityk udał się do swojego biura. Tam czekała na niego żona i współpracownicy. Bob Grady podzielił się z nimi wodą, którą pił Ojciec Święty. Resztę przelał do plastikowej butelki. Zamierza pokropić nią swoje wnuki.

„On jest katolikiem i ma ogromny szacunek do papieża. Był bardzo wzruszony jego wystąpieniem” – mówił amerykańskiej telewizji ABC współpracownik kongresmena. Polityk postanowił zostawić sobie szklankę, z której pił papież Franciszek. Ma stanąć na honorowym miejscu w jego biurze.

To zresztą nie pierwszy raz, że Brady „zabezpieczył” szklankę znanej osobistości. Kongresmen ma swojej kolekcji także szklankę z której pił Barack Obama podczas pierwszej inauguracji na prezydenta USA. Jak twierdzi „widać na niej odciski palców gospodarza Białego Domu. Szklanka po Franciszku trafi do tej samej witryny w biurze kongresmena w której jest już wystawiona szklanka Obamy.

Historyczne przemówienie W czwartek, trzecim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych, Franciszek - jako pierwszy papież w historii - wygłosił przemówienie na Kapitolu, przed obiema izbami amerykańskiego parlamentu. Zgodnie z oczekiwaniami nie zawahał się poruszyć w nim tematów, które są przedmiotem podziałów i sporów w silnie spolaryzowanym Kongresie. Wzywał do walki z biedą, ochrony środowiska, zniesienia kary śmierci, otwartości wobec imigrantów i do obrony tradycyjnej rodziny.

Ryb, Fakt.pl, Spiegel.de

Fot. [spiegel.de/screenshot]

 

 


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook