Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie

19.04.2018
powstanie-w-warszawskim-getcie
Koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie

"Gram szczęścia" - to tytuł koncertu zorganizowanego w Instytucie Polskim w Rzymie, którym w środę zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Włoscy artyści przedstawili muzykę i pieśni Żydów ze świata.

Przed włoską i polską publicznością, zgromadzoną w Instytucie nad Tybrem, wystąpili: śpiewak i gitarzysta Riccardo Manzi, grający na klarnecie i saksofonie Luca Velotti oraz akordeonista Alessandro D'Alessandro. Przedstawili oni muzykę klezmerską i pieśni w jidysz, między innymi powstałe w getcie w Łodzi. 

Koncert poprzedziło spotkanie z dziennikarzem Dawidem Wildsteinem, autorem projektu "Warszawa, Miasto Dwóch Powstań". Mówił on o polsko-żydowskim doświadczeniu historii i dwóch powstaniach w Warszawie. Zwrócił uwagę na to, że w powstaniu w getcie walczyli przedstawiciele wielu różnych żydowskich organizacji, co odzwierciedlało obraz Polski w tamtych latach. "Niektórzy uczestniczyli w powstaniu w getcie, walczyli potem w powstaniu warszawskim" - dodał. 

Rzymskie obchody 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie potrwają do piątku. Tego dnia w ambasadzie RP we Włoszech odbędzie się specjalna uroczystość, zorganizowana przez polską placówkę dyplomatyczną wraz ze związkiem włoskich wspólnot żydowskich.


PAP

fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook