Jedynie prawda jest ciekawa


Koncert kolęd w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

25.01.2018
koncert-koled
Koncert kolęd w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W czwartek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbył koncert kolęd więźniów stalinowskich zorganizowany przez IPN, Fundację Sztafeta i Teatr Muzyczny Od Czapy. Gośćmi koncertu byli żołnierze podziemia niepodległościowego i ich rodziny.

Koncert kolęd więźniów czasów stalinowskich zatytułowano: "Zaświeć nam gwiazdo nadziei - kolędy Zesłańców, Uwięzionych, Wyklętych".  

"Dzisiejsze spotkanie w którym biorą udział weterani walk o niepodległość, chciałbym zadedykować prof. Barbarze Otwinowskiej, której już nie ma z nami. Była ona wielkim przyjacielem naszego muzeum i bardzo dużo dla niego zrobiła. Była także więźniem X pawilonu tego aresztu" - powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacek Pawłowicz.  

Przed koncertem Jan Otwinowski, syn zmarłej w styczniu br. prof. Barbary Otwinowskiej, żołnierki AK więzionej na Rakowieckiej w okresie stalinizmu, odczytał wiersz jej autorstwa. 

"We wspomnieniach, zwłaszcza tych młodych więźniów z lat 40-tych i 50-tych, często pojawiało się określenie +uniwersytetu+. Kiedy trafiali do więzień we Wronkach, Fordonie czy tu na Rakowiecką, określali przeżycia w celi jako +uniwersytet+. Spotkani współwięźniowie byli dla nich wielkimi autorytetami, dzięki czemu przeżywali te straszne miejsca jak naukę. Dziś patrząc na wszystkich państwa, mam wrażenie, że znowu jesteśmy na takim niezwykłym +uniwersytecie+" - powiedział dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. 

"Kolędy mają swą szczególną moc i, być może, one tutaj też rozbrzmiewały. +Bóg się rodzi, moc truchleje+, te słowa brzmią w każdym kontekście bardzo mocno" - zaznaczył.  

Kolędy autorstwa byłych więźniów aresztu na Mokotowie zaśpiewali artyści z Teatru Muzycznego Od Czapy z Garwolina, przy którym działa Fundacja Sztafeta. 

"Jest bardzo dużo utworów, które nie zasługują na zapomnienie i które warto wydobyć, nadać im nowe +życie+. Są to utworzy pisane m.in. przez więźniów Rakowieckiej. Kiedy zbierałam materiał do scenariusza, ogarniało mnie ogromne wzruszenie i poczucie, że możemy się stale uczyć od autorów tych pieśni. Możemy brać od nich i czerpać moc ducha, ponieważ w żadnym innym miejscu sacrum z profanum nie styka się tak mocno, jak w Boże Narodzenie w więzieniu na Rakowieckiej" - powiedziała prezes Fundacji Sztafeta Anna Żochowska  

"Pomimo tej okropnej rzeczywistości i bólu związanego z okrutnym traktowaniem więźniów, nie doprowadziło to do złamania u nich podstawowego poczucia miłości bliźniego i tego, co więźniowie mieli w sercach. Oni byli silni duchem w tak straszliwych warunkach - podkreśliła. 

Podczas koncertu zagrano m.in. "Kolędę mokotowską" - utwór opisany we wspomnieniach Stanisława Krupy ps. Nita, żołnierza Batalionu Zośka, więźnia Rakowieckiej, polską kolędę z Powstania Styczniowego - "Wigilię na Syberii", kolędę powstańczą - "Żołnierz drogą maszerował" i "Modlitwę Armii Krajowej". 

Udział w wydarzeniu wzięli byli więźniowie Rakowieckiej oraz ich rodziny, m.in. Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego. Obecni byli także ks. Stanisław Małkowski oraz b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.  

Uroczystość była współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Sztafeta i Teatr Muzyczny Od Czapy.


(PAP)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook