Jedynie prawda jest ciekawa


Komórkowe embargo dla Hindusek

05.12.2012

Rada pewnej wioski w stanie Bihar na wschodzie Indii zakazała kobietom używania telefonów komórkowych, tłumacząc, że są one "szkodliwe dla atmosfery społecznej" i prowadzą do rozpadu małżeństwa. Włodarze nałożyli na kobiety grzywny w przypadku naruszenia zakazu.

Jeśli na ulicy na rozmowie przez komórkę zostanie złapana kobieta niezamężna, będzie musiała zapłacić karę 10 tysięcy rupii (180 dolarów); mężatkę zaś czeka kara w wysokości 2 tys. rupii (ok. 36 dolarów).

Zakaz został wprowadzony we wsi Sunderbari położonej w rejonie zamieszkanym głównie przez muzułmanów, około 385 km na wschód od Patny, stolicy Biharu.

Szef nowo powołanego komitetu nadzorującego przestrzeganie zakazu Manuwar Alam powiedział, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy we wsi wzrosła liczba ucieczek z kochankiem i pozamałżeńskich związków. Co najmniej sześć dziewcząt uciekło z domu.

"Nawet zamężne kobiety odchodzą od mężów do kochanków. To dla nas hańbiące" - powiedział Alam. - Zdecydowaliśmy więc o stanowczym zakazie używania telefonów komórkowych, które niszczą atmosferę społeczną".

"Dziewczęta i kobiety mogą same się chronić" - przyznał Suman Lal, przedstawiciel praw kobiet podczas debaty w lokalnej telewizji. "Technologia jest po to, aby jej używać, a nie zakazywać" - dodał.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook