Jedynie prawda jest ciekawa


Elektrownie słoneczne w Himalajach?

19.10.2011

Kotaro Kawajiri z Instytutu Technologii w Massachusetts razem z innymi naukowcami zbadał stopień nasłonecznienia różnych miejsc na kuli ziemskiej. Według naukowców, najwięcej światła słonecznego dociera do wysokich partii Himalajów i Andów. W ich ocenie wynika to z faktu, że im wyżej, tym mniej światła „gubi się” podczas przejścia przez atmosferę.

Wyniki badań skłaniają naukowców do zmiany podejścia do energii słonecznej. Zastanawiają się nad umieszczaniem paneli właśnie w wysokich partiach gór. Okazuje się bowiem, że sprzyjają temu również warunki temperaturowe. Szczyty gór mają tu przewagę nad terenami pustynnymi. W warunkach pustynnych przy temperaturze 40 stopni Celsjusza marnuje się ok. 13 % wyprodukowanej energii. W górach panele, które zostałyby umieszczone, były by cały czas zimne i bardziej wydajne.

Dr Robert Zajdler ekspert w obszarze energetyki mówi dla Stefczyk.info, że trzeba wziąć pod uwagę kwestię wytworzenia energii i kwestię konsumpcji. – Jeżeli są możliwości technicznie, nie ma żadnych przeciwwskazań, nawet prawnych, aby te panele słoneczne mogły zostać umieszczone w górach. W Andach dość często występuje płaskowyż. Trzeba jednak zrobić rachunek ekonomiczny - czy to rentuje na przyszłość i kto będzie z tego korzystał – tłumaczy Zajdler.

MK
[fot. PAP/ Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook