Jedynie prawda jest ciekawa


KOD: "Trzeba skłócić dzieci z górnikami!"

10.03.2016

Żeby nie zwariować trzeba czasem żartobliwie, z dystansem odnieść się do rzeczywistości. Ostatnio Maciej Stuhr próbował rozbawić publiczność śmiejąc się z katastrofy smoleńskiej, co z dobrym żartem nie miało nic wspólnego. Po drugiej stronie barykady stanął Kabaret Moralnego Niepokoju, który żartobliwie i z klasą odniósł się do działalności Komitetu Obrony Demokracji.

Występującym w skeczu, udało się trafnie uderzyć m.in w manipulacje, których każdorazowo dopuszczają się media podając różną liczbę osób protestujących, zależnie od ich linii redakcyjnej i sympatii do tych, którzy wyszli na ulicę. Zdaję się jednak, że sednem skeczu był plan, który szefostwo KODu stworzyło, chcąc pogrążyć swoich przeciwników. No i wymyślili... skłócić dzieci z górnikami. Powód? Rodzice mają dostać przecież 500 zł na każde dziecko, a przecież dziecko do 7 roku nic nie robi, nie pracuje, a nawet się nie uczy. Sprawa ma się inaczej z górnikami, ci biedacy, cały czas zasuwają z łopatami i kilofami głęboko pod ziemią, a wszyscy dokoła mówią o nierentowności ich pracy. Idźmy dalej. Rząd wspiera dzieci. Poświęcił im ustawę 500+, górnikom zaś nie dał jeszcze nic. Aktorzy z kabaretu, odgrywający dowództwo KODu, z entuzjazmem przyklasnęli pomysłowi. Spójrzmy teraz na rzeczywisty obraz konfliktu w Polsce z udziałem Kodowców: czy ich pomysł aby bronić demokracji, która przecież ma się świetnie, nie jest tak samo abstrakcyjny jak skłócenie dzieci z górnikami? Jest. Szkoda tylko, że nikomu nie jest do śmiechu.

kk/Youtube

[fot.Youtube]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook