Jedynie prawda jest ciekawa


Kobiety – skąd one się wzięły?

09.03.2018
venus
Kobiety – skąd one się wzięły?

Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Kobieta – niby normalne słowo, powszechnie dziś używane, określające osobę płci żeńskiej. Ale czy zawsze oznaczało to samo?  


Etymolodzy pierwotne znaczenie wywodzą od słowa „kob”, czyli chlew. Zaskakujące? Otóż współczesne rozumienie słowa kobieta istnieje od stosunkowo niedawna. W średniowieczu przedstawicielkę płci żeńskiej określało się białogłową. Słowo to pochodzi od białego nakrycia głowy, które nosiły wówczas zamężne kobiety. W języku staropolskim istnieje również słowo niewiasta. Według przekonań niektórych oznacza ono „tę, co nie wie”. Jednak feministki mogą być spokojne – tłumaczenie to uznane jest za nieprawdziwe. W rzeczywistości słowo to oznacza niewiedzę otoczenia, a nie samej niewiasty. Określało się tak bowiem synową/bratową, jako osobę „nieznaną” dla rodziny męża owej niewiasty, która dopiero wchodzi do rodziny. 

Powstanie określenia „kobieta” datuje się na wiek XVI i było ono wówczas pejoratywne. Jak już wspomniano, pierwszy człon „kob” pochodzić ma od chlewu, pracą przy którym zajmowały się niegdyś właśnie kobiety. 

Istnieją również inne teorie. Brzmienie słowa „kobieta” przyrównuje się nierzadko do kobyły, czyli samicy konia. Mogło być również używane w stosunku do kobiet upadłych, nierządnic. Profesor Jan Miodek natomiast przypisuje pochodzenie królowej Bonie i zapożyczeniu z dialektu toskańskiego – conbitta miało oznaczać „istotę, która lubi się przytulać”. Teoria ta wydaje się znacznie bardziej sympatyczna:) A Wam, która się podoba?

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook