Jedynie prawda jest ciekawa


Kobiety – skąd one się wzięły?

09.03.2018
venus
Kobiety – skąd one się wzięły?

Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Kobieta – niby normalne słowo, powszechnie dziś używane, określające osobę płci żeńskiej. Ale czy zawsze oznaczało to samo?  


Etymolodzy pierwotne znaczenie wywodzą od słowa „kob”, czyli chlew. Zaskakujące? Otóż współczesne rozumienie słowa kobieta istnieje od stosunkowo niedawna. W średniowieczu przedstawicielkę płci żeńskiej określało się białogłową. Słowo to pochodzi od białego nakrycia głowy, które nosiły wówczas zamężne kobiety. W języku staropolskim istnieje również słowo niewiasta. Według przekonań niektórych oznacza ono „tę, co nie wie”. Jednak feministki mogą być spokojne – tłumaczenie to uznane jest za nieprawdziwe. W rzeczywistości słowo to oznacza niewiedzę otoczenia, a nie samej niewiasty. Określało się tak bowiem synową/bratową, jako osobę „nieznaną” dla rodziny męża owej niewiasty, która dopiero wchodzi do rodziny. 

Powstanie określenia „kobieta” datuje się na wiek XVI i było ono wówczas pejoratywne. Jak już wspomniano, pierwszy człon „kob” pochodzić ma od chlewu, pracą przy którym zajmowały się niegdyś właśnie kobiety. 

Istnieją również inne teorie. Brzmienie słowa „kobieta” przyrównuje się nierzadko do kobyły, czyli samicy konia. Mogło być również używane w stosunku do kobiet upadłych, nierządnic. Profesor Jan Miodek natomiast przypisuje pochodzenie królowej Bonie i zapożyczeniu z dialektu toskańskiego – conbitta miało oznaczać „istotę, która lubi się przytulać”. Teoria ta wydaje się znacznie bardziej sympatyczna:) A Wam, która się podoba?

Warto poczytać

 1. marzanna 21.03.2018

  Topienie Marzanny

  21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Z tym dniem wiąże się stara słowiańska tradycja Topienia Marzanny.

 2. polish-hungarian-flags 21.03.2018

  Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

  Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana "Polska Geometria" została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.

 3. hokej-alko 15.03.2018

  Wielki dylemat fińskiego hokeja: pić albo nie pić

  Rozgrywki fińskiej ligi hokeja na lodzie wchodzą w zupełnie nowy wymiar, lecz nie sportowy tylko rozrywkowy. Nowe przepisy dotyczące serwowania alkoholu umożliwiają przekształcanie hal sportowych w... restauracje z pozwoleniem na sprzedaż piwa na trybunach.

 4. stephen-hawking 14.03.2018

  Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

  Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

 5. darski08032018 08.03.2018

  Żenujący upadek. Nergal „śpiewa” do penisa, na którym wisi ukrzyżowany Chrystus

  Muzyk znany dawniej jako "Holocausto" najwyraźniej zatęsknił za popularnością.

 6. kwaity-w-dzien-kobiet 08.03.2018

  Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

  W PRL-u kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej gospodyni domowej czy zadowolonej pracownicy. W tą oficjalną propagandę ówczesnego systemu wpisywały się także plakaty z okazji Dnia Kobiet, które można będzie od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi.

 7. 1270polskakobieta 28.02.2018

  100 lat piękna Polek. Jak zmieniła nas wojna i komuna. Przejmujący film

  Polska kostiumolog Karolina Żebrowska postanowiła nas zabrać w sentymentalną podróż w czasie. Zainspirowana zagranicznymi produkcjami, postanowiła przygotować 11 kreacji pokazujących, jak zmieniały się Polki i polska moda na przestrzeni ostatnich 100 lat.

21.03
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook